Studio Dobrych Rozwiązań

Dobrzemieszkaj.pl - projektowanie, aranżacja wnętrz, wystrój mieszkania

Kiedy ma się do czynienia z rozległą przestrzenią, nie można posługiwać się małą skalą, ponieważ było by to nieproporcjonalne i śmieszne. Fot. Tomasz Markowski.

Kiedy ma się do czynienia z rozległą przestrzenią, nie można posługiwać się małą skalą, ponieważ było by to nieproporcjonalne i śmieszne. Fot. Tomasz Markowski.
  • Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
  • 25 lut 2009 10:03 (aktualizacja: 30 gru 2013 09:14)

Przestrzeń przede wszystkim

Wnętrze poruszające skalą i w dwójnasób otwarte: poza łazienką i sypialnią wszystko stoi otworem – salon, jadalnia i kuchnia. W domu nie ma klasycznego piętra. Zamiast niego mamy antresolę spełniającą jednocześnie rolę biblioteki i salonu.

W ten sposób osiągnięto wysoką – zamiast sufitu mamy od razu dach – przestrzenność, potęgowaną jeszcze światłem, które wpada do wewnątrz nie tylko przez wielkie okna, lecz właśnie piramidalnym szklanym dachem. To on podnosi dom na „wyżyny niebios”. Biel, zieleń i błękit dominują w tej finezyjnej przestrzeni, zapewniając ciepłą, atmosferę.

Centralnym punktem jest tu bez wątpienia niebiesko-złoty kominek, z obustronnym paleniskiem: ze strony salonu słoneczny, z jadalni – księżycowy. Łączy się on z nieboskłonem za pośrednictwem dachu, a ceglane schody, okraszone zielenią kwiatów, wprowadzają w świat książek. Dom ma kilka strategicznych miejsc, szczególnie istotnych ze względów praktycznych, a także estetycznych. Bez wątpienia najważniejszym z nich jest, osadzony niżej niż reszta domu, główny salon ze śnieżną podłogą i ciemnoniebieskimi meblami. Na uwagę zasługuje również przestrzeń wokół stołu udającego fortepian i krzesła podszywającego się pod wiolonczelę. Bez wątpienia te artystycznie użytkowe przedmioty przykują uwagę każdego, kto znajdzie się wewnątrz domu, obcując z tą oryginalną aranżacją. Miejsce to, nadaje się zarówno do relaksu przy kawie czy herbacie, jak i np. do cichej lektury jednej z książek, których w domu nie brakuje.

Z myślą o bardziej oficjalnych wizytach przygotowano „fotelownię”, oddaloną o kilka metrów od srebrnego fortepianu, a ożywioną dwoma niezwykle kolorowymi obrazami. Po przeciwnej stronie mieszkania usytuowana została ciepła, aczkolwiek oficjalna, drewniana jadalnia. W przestrzennej, nieco industrialnej atmosferze odnajdą się wszyscy ci, którzy oczekują od domu czegoś więcej niż tylko dachu nad głową. Chce się powiedzieć: otwarta przestrzeń – dla otwartych ludzi.

PROJEKTANT

Dorota Banasik

Skład Mebli Sygnowanych

WASZE KOMENTARZE (24) + DODAJ KOMENTARZ

NEWSLETTER DOBRZEMIESZKAJ.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Dobrze Mieszkaj codziennie w Twojej skrzynce

GALERIE PROJEKTANTÓW

ARCHITEKT RADZI

W tym tygodniu na pytania czytelników portalu odpowiada:

Autorskie Studio Projektu QUBATURA