Kominek jest tu sercem salonu, wokół niego koncentruje się życie towarzyskie w okresie zimowym. Projekt: Maciejka Peszyńska-Drews, Fot. Bartosz Jarosz

Zobacz galerię [17 zdjęć]

Kominek jest tu sercem salonu, wokół niego koncentruje się życie towarzyskie w okresie zimowym. Projekt: Maciejka Peszyńska-Drews, Fot. Bartosz Jarosz
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Katarzyna Masłowska
06 wrz 2016 16:06

Salon z kominkiem. 15 pomysłów z polskich domów

Większość z nas nie wyobraża sobie własnego domu bez kominka w salonie. Poza tym, że będzie on wyjątkową ozdobą domu, możemy wykorzystywać go jako dodatkowe źródło ciepła.

W zależności od naszych upodobań i zasobności portfela, możemy wybierać spośród dziesiątków modeli kominków powietrznych, z płaszczem wodnym oraz biokominków.

Etap projektowania domu to także najlepszy moment na wybór rodzaju kominka. Jego wykonanie jest sporą ingerencją w projekt budynku, dlatego już w momencie wstępnych rozmów z architektem powinniśmy określić nasze preferencje w tym zakresie.

Lokalizacja kominka jest ściśle powiązana z położeniem komina. W momencie, gdy wybudujemy już dom z wymurowanym kominem opcje naszego wyboru zostaną mocno ograniczone. Ma to również szczególne znaczenie w wypadku projektu domu energooszczędnego – w związku ze ścisłymi wymogami dotyczącymi energooszczędności i wentylacji należy zastosować tu rozwiązania inne niż w tradycyjnych budynkach.

Piękny, praktyczny...

Po pierwsze, musimy zdecydować, czy nasz kominek będzie jedynie elementem dekoracyjnym wnętrza, czy też będziemy traktować go jako znaczące źródło energii cieplnej dla naszego domu. Jeśli ma być jedynie interesującym elementem wystroju to warto pokusić się o zakup kominka na biopaliwo – nie wymaga gromadzenia dużej ilości opału i czasochłonnej obsługi.

Natomiast, jeśli jego rolą będzie ogrzanie pomieszczeń lub wody musimy, poza estetyką przeanalizować jego parametry techniczne – moc grzewczą (określoną w kW) oraz sprawność (wyrażaną w %). Zdecydowanie bardziej wydajne będą kominki z paleniskiem zamkniętym. Oczywiście, pod względem walorów estetycznych, te z paleniskiem otwartym prezentują się nadzwyczaj efektownie, jednak nie będą w stanie ogrzać nawet jednego większego pomieszczenia.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH