Kuchnia otwarta na jadalnię i salon to jedno z najczęściej stosowanych rozwiązań w polskich domach. Projekt: Piotr Stanisz. Fot. Bartosz Jarosz

Zobacz galerię [27 zdjęć]

Kuchnia otwarta na jadalnię i salon to jedno z najczęściej stosowanych rozwiązań w polskich domach. Projekt: Piotr Stanisz. Fot. Bartosz Jarosz
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Katarzyna Masłowska
25 cze 2017 08:38

Salon z kuchnią i jadalnią. 20 wnętrz z polskich domów

Aktualne trendy w projektowaniu wnętrz zmierzają do otwierania przestrzeni dziennej, na którą najczęściej składa się salon, jadalnia i kuchnia.

Kuchnia połączona jadalnią i salonem ma wiele zalet, ale nie jest też pozbawiona wad. Otwarcie kuchni na salon sprawdza się idealnie w przypadku małych mieszkań - niewielki pokój dzienny powiększony o kuchnię zyskuje przestronność oraz dodatkowe doświetlenie.

Otwarte przestrzenie sprzyjają rozmowom podczas wykonywania codziennych czynności - wspólne gotowanie, uczestniczenie osoby gotującej w życiu rodzinnym, towarzyskim - możliwość rozmowy z przyjaciółmi, obserwowanie bawiących się w salonie dzieci. Dzięki organizacji przestrzeni w formie open space'u przestrzeń staje się bardziej elastyczna - łatwo przesuwać jej granice dostosowując ją do aktualnych potrzeb, np. stół może stać się czasowo miejscem pracy.

Dzięki zastosowaniu otwartej strefy dziennej, zamiast dwóch stołów - jednego na szybkie posiłki w kuchni i drugiego, większego dla całej rodziny- można zaplanować jeden stół pomiędzy kuchnią i salonem, który sprawdzi się doskonale w obydwu wyżej wymienionych sytuacjach. otwarta przestrzeń daje nam również nieocenioną możliwość wyeksponowania ciekawej wyspy bądź barku, ozdobnego okapu, designerskiego sprzętu AGD bądź wyjątkowych dodatków.

Połączenie kuchni i salonu ma też kilka wad. Nawet najlepszy okap ani doskonała wentylacja nie pochłoną wszystkich kuchennych aromatów. Otwarta kuchnia wymaga utrzymywania porządku - brudne naczynia, nieład na blacie przyciągają wzrok gości obecnych w salonie. Dodatkowo,  pochodzące z kuchni dźwięki mogą przeszkadzać pozostałym mieszkańcom w oglądaniu telewizji czy odpoczynku.

Więcej o otwartej strefie dziennej znajdziesz tutaj.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH