Kuchnia otwarta na jadalnię i salon to jedno z najczęściej stosowanych rozwiązań w polskich domach. Projekt: Piotr Stanisz, Fot. Bartosz Jarosz

Zobacz galerię [34 zdjęć]

Kuchnia otwarta na jadalnię i salon to jedno z najczęściej stosowanych rozwiązań w polskich domach. Projekt: Piotr Stanisz, Fot. Bartosz Jarosz
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Katarzyna Masłowska
22 paź 2016 16:03

Salon z kuchnią i jadalnią. 30 pięknych wnętrz

Kuchnia otwarta na salon to dość często stosowane rozwiązanie. Sprawdzi się zarówno w małym, jak i w dużym wnętrzu.

Ponadto, salon połączony z kuchnią i niekiedy z jadalnią pozwala na integrację całej rodziny. nieraz jest miejscem spotkań towarzyskich, jak również miejscem pracy.

Sposób na małe mieszkanie

Dla wielu pierwszym mieszkaniem jest kawalerka, czyli pokój z kuchnią. Mimo niewielkich rozmiarów oraz ograniczonej ilości światła dziennego mieszkanie tego rodzaju może zachwycać klimatem. Naturalnym rozwiązaniem, które powiększy przestrzeń będzie połączenie kuchni z salonem i jadalnią.

W tym przypadku rozświetlenie i ocieplenie wnętrza to główny cel projektanta wnętrz. Trzeba starannie dobrać materiały wykończeniowe, meble i kolorystykę. Najlepiej sprawdzą się tutaj jasne i radosne odcienie żółci, beżu czy bieli. Wykorzystując takie kolory, możemy pobawić się efektem gradacji.

Minimalizm w dużym wnętrzu

Kuchnia otwarta na salon i jadalnię jest często koniecznym rozwiązaniem w przypadku mieszkań adaptowanych w budynkach przemysłowych. We wnętrzach typu loft granice pomiędzy pomieszczeniami są zwykle umowne i zaznaczone subtelnymi zmianami materiałów – drewniany parkiet przechodzi w betonową posadzkę, cegła łączy się z gładką ścianą.

Idąc tym tropem, nie musimy szukać sposobów na wydzielenie kuchni i salonu. W tak dużych wnętrzach najistotniejsze jest stworzenie wrażenia spójności oraz komfortu. Najłatwiej osiągnąć ten efekt minimalistyczną paletą – szarościami, czernią i bielą.

W odpowiednio dużych wnętrzach można zwrócić się w stronę odcieni ciemnych i surowych. Dla kuchni wyposażonej w białe meble o gładkiej, połyskującej powierzchni, efektownym dopełnieniem będzie odcień kawy, czyli odcień ciemnego brązu. Kolor ten można zastosować miejscowo, wymalowując jedną, największą ze ścian. Wbrew utartym opiniom, ciemny, szlachetny brąz zestawiony z czarnym, lakierowanym blatem, stalowymi akcesoriami o prostej formie może prezentować się nowocześnie i świeżo.

Dla kontrastu w salonie warto postawić na jasne oraz ciepłe barwy. Wybór bieli czy też lekkiego beżu gwarantuje efektowne odbijanie dziennego światła i w konsekwencji optyczne wrażenie powiększenia wnętrza. Nie bójmy się też odważnych zestawień z palety barw – wyraziste kontrasty kolorystyczne mogą być szalenie efektowne i funkcjonalne.

WASZE KOMENTARZE (1)

DODAJ KOMENTARZ
  • Graża, 2016-10-20 15:51:48

    Czemu wszędzie króluje biały? Przecież on jest taki niepraktyczny, do znudzenia. U mnie jest pełno kolorów. kilkanaście reprodukcji

POLECAMY W SERWISACH