Pomysł na schody. Projekt: Agnieszka Ludwinowska. Fot. Bartosz Jarosz

Zobacz galerię [20 zdjęć]

Pomysł na schody. Projekt: Agnieszka Ludwinowska. Fot. Bartosz Jarosz
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Katarzyna Masłowska
06 wrz 2017 09:53

Schody: 20 pomysłów z polskich domów [galeria inspiracji]

Schody to dziś nie tylko funkcjonalny element, którego zadaniem jest łączenie różnych kondygnacji. Coraz częściej stają się również dodatkową ozdobą wnętrza.

Idealnie spełnią obie funkcje – użytkową i dekoracyjną – pod warunkiem, że zostaną dobrze zaprojektowane i wykonane.

Decyzję o lokalizacji i wielkości schodów trzeba podjąć już na etapie projektowania domu. Ma to ogromne znaczenie, jeśli chodzi o bezpieczeństwo i wygodę przyszłych użytkowników. Wpływa również na cały układ funkcjonalny wnętrza. Decyzję warto dokładnie przemyśleć. Raz wybudowanych schodów nie da się bowiem tak łatwo zmienić, jak drzwi, koloru ścian czy mebli. W grę wchodzą też kwestie finansowe.

Ceny niektórych konstrukcji, w szczególności tych bardziej oryginalnych lub wyszukanych, mogą sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Projektując schody, trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników – ich przeznaczenie, lokalizację i użytkowników.

Nie mniej ważna jest przestrzeń, którą mamy do dyspozycji, styl wnętrza i stan naszego portfela. Inna konstrukcja polecana jest do małych, a inna do dużych pomieszczeń. Schody mogą być proste, kręcone, stylowe lub ozdobne. Wybór odpowiedniego kształtu czy materiału może przyprawić o zawrót głowy.

Zgodnie z projektem i przepisami

W każdym projekcie domu mamy podaną lokalizację schodów oraz informację, jak dużą powierzchnię będą zajmowały. Jest ona wyraźnie zaznaczona na rzutach pomieszczeń i w żadnym wypadku nie można jej samodzielnie zmieniać. Wprowadzenie poprawek na własną rękę grozi komplikacjami w trakcie samego wykonania, nie mówiąc już o późniejszym użytkowaniu.

Może się bowiem okazać, że schody – zamiast ułatwiać komunikację – stanowić będą istotną przeszkodę. Zmiany są jak najbardziej możliwe, tyle że zawsze trzeba je uzgadniać z architektem. Najczęściej schody umieszczane są w holu lub salonie.

Coraz rzadziej, szczególnie w niedużych domach, gdzie komunikacja ograniczana jest do minimum, można spotkać klatkę schodową, która wymaga sporej przestrzeni. Warto pamiętać, że zarówno usytuowanie schodów, jak i ich rozmiar mają wpływ na wielkość holu i długość korytarzy.

Warto czasami zmniejszyć przestrzeń do eksponowania schodów oraz połączyć ich funkcję z inną, dodatkową, taką jak szafa, toaleta, garderoba czy box dla domowych zwierzaków. Jeśli wnętrze jest dopracowane i dobrze zaprojektowane, to nawet najbardziej skromne schody w małej przestrzeni będą reprezentacyjne.

Ciekawe pomysły na aranżację szarego salonu znajdziesz TUTAJ:

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH