Schody w domu. Projekt: Małgorzata Przybyła, Dawid Czyż. Fot. Bartosz Jarosz

Zobacz galerię [20 zdjęć]

Schody w domu. Projekt: Małgorzata Przybyła, Dawid Czyż. Fot. Bartosz Jarosz
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Katarzyna Masłowska
03 lut 2018 10:30

Schody w domu - 20 pięknych zdjęć

Schody otwarte na salon i stanowiące jego wyjątkową ozdobę czy ukryte w klatce schodowej? Zobaczcie wyjątkowe pomysły z polskich domów.

Znaczna część polskich domów to domy z piętrem lub poddaszem użytkowym. Dlatego pierwszym wyzwaniem, z którym będziemy musieli się zmierzyć jest wybór właściwej komunikacji pomiędzy kondygnacjami.

Nie ignorujmy tego elementu projektu, uważając go za mało istotny detal, gdyż późniejsze zmiany w układzie komunikacyjnym budynku są trudne do przeprowadzenia i ograniczone względami technicznymi.

Zobacz także: Salon z kuchnią i jadalnią: 20 pięknych zdjęć

Zwróćmy uwagę, czy kierunek schodów jest dostosowany do nachylenia połaci – odpowiednio zlokalizowane schody będę miały podest w miejscu na poddaszu, gdzie wysokość dachu jest najwyższa. Niewłaściwe rozmieszczenie schodów zaowocuje stratami przestrzeni i niespodziankami w postaci wychodzenia „na ścianę” na poddaszu.

Otwarte czy w klatce?

Jedną z kluczowych kwestii jest wybór między otwartymi schodami, a wydzieloną klatką schodową. Schody otwarte najlepiej sprawdzają się w małych domach, gdzie trwa walka o każdy metr powierzchni użytkowej. Otwarte schody nie zabierają tyle powierzchni, co klatka schodowa.

Ekonomiczny charakter otwartych schodów i obecna moda na przestrzenie typu „open space” zachęca do wkomponowania schodów w salon i uwzględnienia ich dekoracyjnego aspektu. Funkcjonalnym zadaniem schodów jest łączenie kondygnacji, ale coraz częściej schody stają się równie pięknym elementem wystroju wnętrza.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH