Pomysł na schody. Projekt: Karolina i Artur Urban, Fot. Bartosz Jarosz

Zobacz galerię [20 zdjęć]

Pomysł na schody. Projekt: Karolina i Artur Urban, Fot. Bartosz Jarosz
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Katarzyna Masłowska
10 kwi 2018 09:08

Schody w domu: 20 zdjęć z polskich wnętrz

Pomysłów na schody jest wiele. Mogą być dyskretnie ukryte w klatce schodowej, możemy jednak uczynić z nich wyjątkową ozdobę salonu. Zobaczcie piękne pomysły z polskich domów.

Większość polskich domów to budynki z piętrem lub poddaszem użytkowym. Dlatego jednym z wyzwań, z którym będziemy musieli się zmierzyć jest wybór właściwej komunikacji pomiędzy kondygnacjami.

Nie ignorujmy tego elementu projektu, uważając go za mało istotny detal, gdyż późniejsze zmiany w układzie komunikacyjnym budynku są trudne do przeprowadzenia i ograniczone względami technicznymi.

Zobacz także: Płytki w sypialni: zobacz 12 ciekawych rozwiązań

Zwróćmy uwagę, czy kierunek schodów jest dostosowany do nachylenia połaci – odpowiednio zlokalizowane schody będę miały podest w miejscu na poddaszu, gdzie wysokość dachu jest najwyższa. Niewłaściwe rozmieszczenie schodów zaowocuje stratami przestrzeni i niespodziankami w postaci wychodzenia „na ścianę” na poddaszu.

Dekoracyjne czy ukryte?

Jedną z kluczowych kwestii jest wybór między otwartymi schodami, a wydzieloną klatką schodową. Schody otwarte najlepiej sprawdzają się w małych domach, gdzie trwa walka o każdy metr powierzchni użytkowej. Otwarte schody nie zabierają tyle powierzchni, co klatka schodowa.

Ekonomiczny charakter otwartych schodów i obecna moda na przestrzenie typu „open space” zachęca do wkomponowania schodów w salon i uwzględnienia ich dekoracyjnego aspektu. Funkcjonalnym zadaniem schodów jest łączenie kondygnacji, ale coraz częściej schody stają się równie pięknym elementem wystroju wnętrza.

To Cię również zainteresuje: Nowoczesny salon: 20 pięknych projektów

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH