Wielofunkcyjny salon. Projekt: Małgorzata Łyszczarz. Fot. Bartosz Jarosz

Zobacz galerię [16 zdjęć]

Wielofunkcyjny salon. Projekt: Małgorzata Łyszczarz. Fot. Bartosz Jarosz
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Katarzyna Masłowska
24 marz 2017 14:35

Wielofunkcyjny salon: zobacz jak go urządzić

Pokój dzienny, sypialnia i miejsce do pracy mogą istnieć równocześnie pod warunkiem, że zostaną zaplanowane z pomysłem. Trzeba urządzić je tak, by bez większych problemów pełniły kilka funkcji jednocześnie w zależności od potrzeb mieszkańców.

Małe jest piękne, niekiedy bywa jednak także kłopotliwe – zwłaszcza jeśli sprawa dotyczy mieszkania. Czasami od niewielkiej przestrzeni wymaga się wiele, ponieważ trzeba wydzielić kilka stref pełniących różne funkcje. 

Czy można znaleźć sposób na stworzenie wnętrza, w którym znajdzie się miejsce zarówno na pokój dzienny, sypialnię, jak i gabinet?

Sofa – główna bohaterka wielofunkcyjnego salonu

W niewielkim pokoju sofa odgrywa podwójną rolę – miejsca do popołudniowego relaksu oraz do spania. Ważne, aby była rozkładana. Dzięki temu nie zabierze dużo miejsca, a ponadto takie modele najczęściej mają pojemnik na pościel, który pozwoli schować kołdry i poduszki.

Dobrym rozwiązaniem okaże się narożnik – zapewni większą powierzchnię do spania
i sprawdzi się podczas przyjmowania gości, którzy nie będą musieli mieścić się na niedużej kanapie. Jeżeli jednak łóżko nie jest rozkładane, warto zatroszczyć się o obecność narzuty, ponieważ ochroni przed kurzem i estetycznie zakryje pościel do czasu, kiedy znowu będzie potrzebna.

W ciągu dnia można zmienić charakter sofy za pomocą dekoracyjnych poduszek. Zamiast kupować nowy mebel, warto pomyśleć o kolorowym pokrowcu, który odmieni oblicze starej kanapy i przywróci jej dawny urok.

Właściciele małych salonów powinni wybierać jasne kolory – optycznie powiększą i rozświetlą wnętrze. Ciemniejsze odcienie lepiej zastosować na dodatkach np. w formie poduszek czy jednego intensywnie kolorowego elementu, takiego jak sofa.

Do niedużego salonu warto wybierać też niezbyt wysokie meble – w ten sposób można zaoszczędzić powierzchnię we wnętrzu, które tym samym będzie wyglądać na wyższe
niż w rzeczywistości.

Stolik – do kawy i na domowe skarby

Oprócz sofy niezbędny będzie stolik. Wybierając ten i inne przedmioty do niedużego salonu, należy kierować się kryterium funkcjonalności. Warto zwrócić uwagę na praktyczne rozwiązania takie jak stolik z szufladami, półkami lub schowkami.

Stolik na kółkach z tacą to elegancki towarzysz popołudniowej kawy, a także niezbędnik w czasie niespodziewanej wizyty gości. Dzięki kółkom łatwo go przesunąć, jeśli okaże się niezbędna większa przestrzeń, aby posadzić zaproszone osoby.

Wielofunkcyjny salon może być nie tylko praktyczny, ale także pomysłowy i pełen modnych gadżetów.

Półka na książki i nie tylko

W niewielkim salonie odgrywającym również rolę miejsca do pracy przyda się biblioteczka. Najlepiej, aby była otwarta, dzięki czemu nie „obciąży” ona wizualnie pokoju. Ponadto otwarte półki pozwolą swobodnie zmieniać wystrój i sprawdzą się nie tylko jako miejsce do przechowania książek, lecz także głośników bądź innych domowych sprzętów.

Puste półki biblioteczki można łatwo zagospodarować także w inny sposób. Pomocne będą wiklinowe lub plastikowe pojemniki i kosze – wystarczy wsunąć je w otwarte półki. W ten sposób łatwo uporządkować drobiazgi oraz bibeloty.

Źródło: Dekoria.pl 

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH