Przyjazna jasność, która bije z każdego miejsca tego salonu ma właściwości hipnotyzujące. Tutaj, po zatopieniu się w wygodny, stary fotel, można naprawdę wypoczywać. Fot. Tomasz Markowski.

Zobacz galerię [6 zdjęć]

Przyjazna jasność, która bije z każdego miejsca tego salonu ma właściwości hipnotyzujące. Tutaj, po zatopieniu się w wygodny, stary fotel, można naprawdę wypoczywać. Fot. Tomasz Markowski.
 • Facebook
 • Twitter
 • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
06 marz 2009 15:12

Wspomnienia z dzieciństwa

Wiekowe budynki ukrywają w zanadrzu niezliczoną ilość ciekawych historii. Każdy, na przestrzeni lat, wiele „widział” i wiele ma do przekazania. Przez wnętrza każdego z nich przewinęła się niezliczona ilość mieszkańców, wydarzeń.

Stare wnętrza potrafią snuć swoje tajemnicze opowieści, każdemu, kto choć przez krótką chwilę zechce wsłuchać się w ich dostojny szept. Identycznie jest z opisywanym salonem, który stanowi część ponad stumetrowego mieszkania, mieszczącego się w przedwojennej, gdańskiej kamienicy. Od kilku pokoleń właścicielem apartamentu jest jedna rodzina. Jednak pierwszymi właścicielami całej kamienicy, na co wskazały odkryte niedawno elementy dekoracyjne, byli bogaci, gdańscy mieszczanie.

Salon przez wszystkie lata istnienia miewał okresy świetności, jak i chwilowych załamań. W szczególności lata II wojny światowej oraz okres Polski Ludowej sprawiły, że jego blask bardzo przygasł – wnętrze wymagało generalnego remontu. Właścicielka postanowiła przeprowadzić go w taki sposób, żeby w efekcie finalnym przypominał salon, który zapamiętała z sielskich lat dzieciństwa.

Sam proces renowacji był więc o tyle trudny, że nie przebiegał na podstawie konkretnych planów, a w oparciu o wspomnienia jego właścicielki. W doprowadzaniu tego wnętrza do stanu dawnej świetności udział wzięło aż pięć ekip remontowych. Patrząc jednak na efekt ostateczny, okazuje się, że włożony w odnawianie salonu trud naprawdę się opłacał. Po dość długo trwających pracach powstało wnętrze o przytulnym, ciepłym klimacie, który potęgowany jest niemal stuletnim kaflowym piecem. Jednak nie każdy sprzęt tego salonu emanuje rustykalnym ciepłem. W bardzo pomysłowy sposób umieszczono w nim sprzęt audio, czy nowoczesny stół stojący w samym centrum.

WASZE KOMENTARZE (6)

DODAJ KOMENTARZ
 • Zainteresowana, 2011-07-12 14:05:32

  wiejska posiadłość
 • stylistawnetrz.pl, 2009-11-10 00:30:32

  Samo wnętrze ma piękny zabytkowy charakter, plus za utrzymanie tego dawnego klimatu.
 • Domatorka, 2009-05-26 18:47:12

  ależ tu nic do siebie nie pasuje!!! Zgadzam się z placebo w zupełności. Jeśli ktoś włożyl tyle pracy np. w ten kominek, to rzeczywiście mógłby się jeszcze trochę postarać z doborem mebli
 • placebo, 2009-05-22 12:41:43

  Połączenie antyków z PRL? To nie dla mnie. Owszem kominek robi świetne wrażenie, ale całość do siebie zwyczajnie nie pasuje...
 • nowy, 2009-05-12 16:29:30

  Nie tylko ten stół razi, różne nowoczesne meble też mogłyby być zastąpione prze antyki. Przy odrobienie chęci na giełdach starci można kupić w dostępnych cenach cuda...Ale chylę za włożoną pracę
 • kaktus, 2009-03-09 10:07:21

  Pięknie odrestaurowane, szczególnie kominek zachwycający. Ciekawe kto go odrestaurował, są specjaliści w tym fachu? Mnie tylko razi ten szklany stół, w takim wnętrzu taki przejaw nowoczesności? Drewniany, z duszą, to byłoby coś.

POLECAMY W SERWISACH