Zasłony w salonie. Projekt: Przemek Kuśmierek. Fot. Bartosz Jarosz

Zobacz galerię [13 zdjęć]

Zasłony w salonie. Projekt: Przemek Kuśmierek. Fot. Bartosz Jarosz
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Katarzyna Masłowska
26 kwi 2017 15:37

Zasłony w salonie. Hit czy kit?

W nowoczesnych wnętrzach często rezygnuje się z zasłaniania okien. O ile można bez większego wahania zrezygnować z firan, to wielu osobom trudno sobie wyobrazić pokój dzienny bez jakichkolwiek zasłon.

Zasłony zapewniają większą prywatność (zwłaszcza po zmierzchu), a także przysłaniają część pustych ścian wokół okien, dzięki czemu pomieszczenie staje się bardziej przytulne.

Nowoczesne zasłony do salonu zdecydowanie nie są ciężkie i ponure. Dzięki idealnie dobranym barwom i materiałom oprawa okna podkreśli styl wnętrza, nie zmniejszając jego doświetlenia. Przedstawiamy modne dekoracje okna w różnych stylach i kolorach oraz akcesoria do ich atrakcyjnego upięcia. Idealne gotowe zasłony do salonu czekają!

Funkcje zasłon

Dobrze dopasowane zasłony pełnią w każdym wnętrzu dwie podstawowe funkcje:

1. Funkcja praktyczna – osłaniają domowników przed ciekawskimi spojrzeniami, blokują dopływ światła (na przykład lampy ulicznej) z zewnątrz oraz zwiększają izolację pomieszczenia. Trzeba pamiętać, że nawet 40% ciepła ucieka z domu przez okna!

2. Funkcja dekoracyjna – zasłony sprawiają, że wnętrze staje się bardziej przytulne. Mogą stanowić stonowany, praktyczny dodatek albo główny element ozdobny. Olbrzymi wybór gotowych zasłon umożliwia idealne dopasowanie produktu do wystroju pomieszczenia.

Kolor zasłon

Niemal w każdym salonie można zawiesić jednolite zasłony w jasnym, neutralnym kolorze – na przykład szare lub beżowe. Rozjaśniają one pomieszczenie i nie „gryzą się” z innymi elementami wystroju. Jeżeli pokój dzienny ma wyraźnie określony styl i tonację kolorystyczną, można się zdecydować na bardziej wyrazisty kolor (na przykład modny fiolet) lub wzór.

Trzeba jednak pamiętać, aby wzorzyste zasłony nie zdominowały aranżacji. Jeżeli mają stanowić dominujący element dekoracji salonu, lepiej zrezygnować z deseni na tapecie czy dywanie. Oczywiście można łączyć różne wzory i kolory, na przykład we wnętrzu w stylu boho albo eklektycznym – trzeba to jednak robić z dużym wyczuciem.

Wybór tkaniny

Tkaniny okienne muszą współgrać z wystrojem pomieszczenia. Do salonu wybiera się często delikatne zasłony z tafty albo cięższe – z bardziej zaciemniającego weluru. Materiał, z jakiego jest wykonana zasłona, trzeba też dopasować do firanki.

Gotowe zasłony i firany do salonu są często wykonane z poliestru – chociaż ten materiał nie jest polecany w przypadku ubrań, to nie ma przeciwwskazań do zastosowania go do dekoracji okien. Poliester jest łatwy w pielęgnacji, a do tego zwiększa trwałość i odporność zasłon, dzięki czemu mogą służyć przez lata.

Aby ułatwić sobie wieszanie zasłon, warto się zdecydować na zasłonę na taśmie marszczącej. Praktyczna tkanina jest gotowa do zawieszenia zaraz po zakupie. Integralną częścią dekoracji okna jest też, obok firany i zasłony, karnisz – także ten element wyposażenia salonu może go zdobić! Dopasowane do karnisza uchwyty po bokach okna pozwolą natomiast na eleganckie udrapowanie zawieszonych na nim tkanin.

W naszej galerii prezentujemy 12 zdjęć z zasłonami w salonie. Prezentują się niezwykle elegancko i nowocześnie! Oceńcie sami. 

Źródło: Westwing 

 

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH