• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Justyna Łotowska
23 sty 2014 13:20

Aneks kuchenny w pokoju, jakieś pomysły?

Dowiedz się, jak można zaprojektować funkcjonalny aneks kuchenny w pokoju dziennym.

  • Kuchnia, jadalnia i pokój w jednym

    W naszym nowym mieszkaniu zaplanowaliśmy, że zamiast zamkniętej kuchni zdecydujemy się na aneks kuchenny. Dzięki temu zaoszczędzimy jeden pokój na dodatkową sypialnię dziecka. Jak połączyć kuchnię i pokój w jednym? Zależy nam także na wstawieniu stołu i zrobieniu nawet niewielkiej, ale jednak jadalni. Jak to wszystko upchąć na wcale nie tak dużym metrażu? Bardzo proszę o pomoc:)
    Justyna

Odpowiedź: 

Arch. Agata Piltz, Studio Aranżacji Wnętrz Tryton:

Połączenie pokoju dziennego z aneksem kuchennym to stosunkowo proste zadanie, które wymaga jednak przemyślenia wielu istotnych spraw. Zapachy z kuchni, bałagan w zlewozmywaku, okruchy na blacie, zbędne ekspozycje kuchenne - jak poradzić sobie z takimi problemami, które występują w każdym domu i w każdej kuchni? Na początku należy zmierzyć pomieszczenie i podzielić je na dwie strefy: kuchenną i pokoju dziennego. Ważne są proporcje - jeśli kuchnia ma być całkowicie połączona z salonem np. wyspą, może być duża i płynnie przechodzić w salon. Jeśli jednak nie chcemy, siedząc w salonie, oglądać kuchennych „widoków”, powinna powstać ściana, niska, albo wysoka, przez całą wysokość pomieszczenia. W takim przypadku dobrze by było, żeby kuchnia zajmowała mniejszą część pokoju niż salon.

Wariant 1 

W tym wariancie salon i kuchnia oddzielone są ścianką wys.120 cm, tak aby nie było widać blatu kuchennego. Taka opcja zakłada instalację okapu kuchennego zwisającego z sufitu lub ewentualnie wysuwanego z blatu.

Zabudowę kuchenną zaproponowałam w popielatym kolorze, do tego szary blat i jaskrawo zielone szafki wiszące naprzeciw wejścia. Jasne meble będą dobrze odbijały światło w tym słabo doświetlonym miejscu, a szafka wisząca będzie widoczna z salonu tylko z boku, co spowoduje, że kuchnia stanie się lekka.

Nad całością zabudowy zaproponowałam obniżenie sufitu i oczka stropowe po całej długości obniżenia. Jadalnię warto zrobić blisko kuchni, tak, żeby nie trzeba było przechodzić przez salon do stołu. W tym wariancie mamy mały stolik 90/90 cm, który ma możliwość rozłożenia np. do wymiaru 160/ 90 cm lub więcej.

Takim ustawieniem zyskałam miejsce na dużą komodę blisko stołu. Zaproponowane meble i podłoga w jasnych kolorach, jak dąb bielony, dąb szary, czy jesion rozświetlą pomieszczenie i dodadzą przestrzeni.

 

Wariant 2

Wersja druga pokazuje klasyczne oddzielenie kuchni od salonu zaznaczone zmianą posadzki z terakoty w podłogę drewnianą lub panele. Zaproponowałam małe urozmaicenie, tego rozwiązania przez zawieszenie ażurowej ścianki z paneli z tworzywa sztucznego. Są to kwadraty wielkości 30/30 cm połączone haczykami z tworzywa sztucznego. Taką ściankę można zawsze zdjąć lub wymienić na inną. Zabudowa kuchenna została skupiona na jednej ścianie, w układzie poziomym.

W tym wariancie proponuję spuszczenie lamp dekoracyjnych nad blatem roboczym oraz nad stołem. Mogą być to np. kapelusze zwisające na czarnym przewodzie lub lampy z ażurowego drutu.

Reszta pomieszczenia to salon z główną ściana telewizyjną. Umiejscowiłam na niej zabudowę modułową, czyli niska komodę pod tv oraz moduły- kubiki o wymiarach zbliżonych do 60/60 cm.

Dla podkreślenia ściany z kubikami i Tv zaproponowałam nietypowy sufit podwieszony z oczkami stropowymi. Do tego dwie sofy w kontrastowych kolorach i mały biały stolik. Może być w jakimś dziwacznym kształcie lub wykonany przez właścicieli z małej palety euro, pomalowanej na biało i przykrytej szybą.

 

Wariant 3

W tym wariancie kuchnia jest zdecydowanie mniejsza niż salon. Proponuję tu również nietypowe wykonanie zabudowy kuchni w formie ściany z otworem na mały blat ze zlewozmywakiem.  Nad tą częścią można obniżyć sufit, by światłem zagrać na pięknej prostej płaszczyźnie.

Meble ładnie wyglądałyby w kolorze białym, blat z naturalnego drewna, a na ścianie białe szkło. Po przeciwnej stronie częściowa wyspa kuchenna przystawiona do ściany dzielącej salon z kuchnią. Podłoga aż się prosi o jasny gres w formacie 60/ 60 cm z minimalna fugą, niestety w półmacie ze względu na niebezpieczeństwo pośliźnięcia się.

Nowo powstała ściana stała się tłem dla tv, oraz naturalną przegrodą. Malując ją na ciemny kolor np., śliwka, bordo jak i obniżony sufit z oczkami stropowymi otrzymujemy efekt poszerzenia. Można tu wstawić duży narożnik jak i dwie sofy, warto postawić na podłogi w jasnych piaskowych kolorach i ciemne meble w kolorze naturalnego orzecha lub ciemnego dębu, które dodadzą wnętrzu ciepłego i przytulnego wyglądu.

WASZE KOMENTARZE (1)

DODAJ KOMENTARZ
  • Lidia, 2014-02-08 17:47:47

    Proponowane oświetlenie zwisające lampy raczej będzie oświetlać podłogę ( nie wiadomo po co ) stojąc przy blacie będziemy sobie światło zasłaniać - lepiej chyba umieścić oświetlenie pod szafkowe. W wersji 3 nowoczesnej to nie za mało blatu roboczego? zlew a na około wysoka zabudowa? to zbyt ciężkie rozwiązania jak na aneks( w kuchni biurowej może się sprawdzi)

POLECAMY W SERWISACH