• Facebook
 • Twitter
 • Pinterest
Autor: Redakcja
02 wrz 2015 14:03

Ekspert radzi, jak rozplanować kuchnię, salon i przedpokój

Czytelniczka ma problem z aranżacją kuchni, salonu i przedpokoju. Nasz architekt przedstawia pomysły jak sobie z tym poradzić.

 • Jak rozplanować kuchnię, salon i przedpokój?

  Witam, załączam plik z meblami do salonu i schemat częściowy mieszkania mamy (bez łazienki i jednego małego pokoju), bo kuchnia, salon i przedpokój stanowią dla nas wyzwanie (w przedpokoju wszystko zostaje tak, jak na filmie - nic nie ulegnie zmianie -jedynie to przemalujemy ściany,jednakże nie wiemy na jaki kolor, by współgrał z salonem i kuchnią.
  Z góry przepraszam za rysunek odręczny mieszkania - nie jestem biegła ani w programach do projektowania, ani w rysowaniu tego typu schematów, więc nawet za to się nie zabieram, mam jednak nadzieję, że coś Pani odczyta.
  Nie wiemy jak ułożyć meble w salonie czy w ogóle zmieszczą się tam i jakie łóżko/sofa/kanapa kupić i jak ustawić, gdzie tv itp, czy zmieści się tam jakiś stolik/ława, by mama mogła przyjąć gości? Jakie kolory ścian mają być w salonie i kuchni i przedpokoju, by razem pasowało to do siebie.
  Na obecną chwilę mamy podłączone rurki, rurę do wody do zlewozmywaka i zmywarki. Mamy zakupione płytki, o których pisałam we wcześniejszym mailu i Pani przychodzi jutro układać łazienkę, a potem płytki w kuchni. Pan od mebli na wymiar chce już w piątek/sobota wiedzieć jakie fronty, blaty wybieramy i czy ostatecznie zostaje układ mebli ze schematu.

  Wymiar mebli do salonu: wysokość/głębokość/szerokość począwszy od mebli z lewej strony:
  1) 200/57/80 - szafa na wiszące ciuchy
  2) 195/57,a głębokość górnej szafki to 32/120 - szafa z tv
  3) 200/39/60 - wysoka witrynka
  4) 114/39/80 - komoda

  Prosimy o pomoc.
  Pozdrawiam Katarzyna Mazurek

Porady on-line.
Porady on-line.

Witam Panią,

Przyznam szczerze, że ta aranżacja to duże wyzwanie, bo postawione wymagania są troszkę nie na miarę tego metrażu.. Przede wszystkim komplet mebli jest przyduży, a jeśli jeszcze sofa ma mieć funkcję spania, co zabiera dodatkową przestrzeń, a przy tym ma stanowić kącik telewizyjny -  rozkład mieszkania nie pozostawia wielu możliwości.
Najrozsądniejszym wydaje mi się przesunięcie ścianki dzielącej pokój od holu tak, by stworzyć przejście bezpośrednio z przedpokoju, a jednocześnie zostawić przesłonięte wejście do łazienki, i na tej ścianie powiesić telewizor. Wówczas na długiej ścianie przeciwległej zmieścimy sofę, szafę ubraniową z jednej jej strony, a komodę z witrynką z drugiej. Rezygnujemy tylko z regału telewizyjnego przynależącego do istniejącego kompletu, który uniemożliwiłby rozłożenie kanapy do spania, a także mocno zawęził przestrzeń wypoczynkową, w której jeśli telewizor zawiśnie bezpośrednio na ścianie - może stanąć po środku nawet niewielkich rozmiarów ława kawowa.
Proj. Maciejka Peszyńska-Drews.
Proj. Maciejka Peszyńska-Drews.
W drugiej propozycji zlikwidowanie całkowicie ściany pomiędzy pokojem a holem pozwoli na postawienie wypoczynku po środku pomieszczenia, przodem do okna i zaaranżowanie części wypoczynkowej w centralnej części pokoju. Regały meblowe postawione "na plecach" salonu nie będą stanowić obciążenia wizualnego dla pokoju, ale tu również rezygnujemy z mebla telewizyjnego, stawiając sprzęt na jakimś innym niższym i mniejszym regale na tle okna. Wiem, że to rozwiązanie nie jest zbyt popularne w Polsce, ale proszę traktować to jako kompromis na rzecz wygodniejszego i bardziej przestronnego salonu, a także pamiętać, że oglądanie telewizji tyłem do światła dziennego jest najbardziej poprawnym i najwygodniejszym dla oczu rozwiązaniem!

W obydwu przypadkach należy wybierać wypoczynek w postaci kanapy z funkcją spania o długości nie większej niż 180cm. Chyba, że w drugiej wersji ustawimy narożnik, rezygnując z fotela. Moim jednak zdaniem kanapy narożne dedykowane są do większych pomieszczeń, bo zarówno względy użytkowe jak i estetyczne takiego rozwiązania wymagają sporej przestrzeni wokół.
konsultacja2.jpg
konsultacja2.jpg
Z życzeniami powodzenia w trudnym, ale twórczym procesie urządzania mieszkania

Maciejka Peszyńska-Drews

 • O projektantce

  Maciejka Peszyńska-Drews

  Od 12 lat działamy w duecie, tworząc bardzo indywidualne projekty wnętrz, szyte na miarę potrzeb. W efekcie powstają bardzo użytkowe, ale i designerskie wnętrza, które trafiają w gusta mieszkańców. Mamy na koncie dziesiątki zrealizowanych inwestycji i usatysfakcjonowanych klientów.
  Kameralne warunki współpracy, połączenie kreatywności, wykształcenia artystycznego z wiedzą techniczną i budowlaną, dają gwarancję twórczej, rzetelnej i kompleksowej opieki nad projektem.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH