• Facebook
 • Twitter
 • Pinterest
Autor: Rafał Konopka
05 marz 2014 12:23

Jak oddzielić kuchnię od salonu za pomocą wyspy? Architekt radzi

Redakcyjna projektantka, Ewa Gumkowska proponuje rozwiązania dotyczące oddzielenia kuchni od salonu przy pomocy wyspy.

 • Aranżacja salonu i kuchni wyspą kuchenną.

  Witam.
  Niebawem odbieramy nasze pierwsze mieszkanie, stan deweloperski. Mam pytanie dotyczące połączenia kuchni z salonem. Jest to jedno pomieszczenie chcielibyśmy je jednak oddzielić tzw wyspą (z dodatkowymi szufladami) i np z dwoma/trzema miejscami do siedzenia ale nie koniecznie bo rozważamy też stół w pobliżu. Dodatkowe wątpliwości budzi u nas podział podłogi na granicy kuchnia-pokój. Może podpowie nam Pani jakieś ciekawe rozwiązanie? :) Na pewno ma Pani więcej pomysłów od nas:)
  Magda Maciejewska

Odpowiedź: 

Ewa Gumkowska - BLOQ studio projektowe:

Proponowałabym następujące rozwiązanie - bardzo mocnym elementem jest ścianka oddzielająca zabudowę kuchenną od wnęki 2.3m długości. Z tego, co widzę na rzucie jest to miejsce do pracy, tak? Proponowałabym wyburzenie tej ścianki pomiędzy (zostałby wtedy tylko pion, który spokojnie można włączyć w architekturę kuchni - wyciąć blat i dać płytszą szafkę) i wyciągnięcie kuchni na całą tę ścianę z oknem. Wtedy zwolniłaby się ściana z obecnie wrysowaną lodówką i płytą i m.wn na przeciwko okna (może już od tej 'wolnej' ściany) można by było poprowadzić wyspę. 

Odcięcie podłogi poprowadziłabym prostą linią - jeśli wybierają Państwo do salonu drewno i zależy Państwu na spójności kolorystycznej, to najlepiej dobrać płytki jednolite pod kolor drewna, w konkretnym odcieniu brązu czy beżu. Jest jeszcze możliwość potraktowania posadzki spójnie z kuchnią, czyli jeśli np kuchnia będzie biała czy beżowa, to takie płytki również możemy położyć - wtedy odcięcie kuchni od reszty salonu będzie widoczne. Przychylałabym się raczej do pierwszego rozwiązania!

Jeśli chodzi o linię odcięcia, to najlepiej zrobić ją po wewnętrznej lub zewnętrznej granicy wyspy kuchennej. Dużo zależy od finalnego charakteru wyspy - jeśli zdecydujecie się Państwo na możliwość siedzenia przy wyspie (szybkie śniadanie, kawa), to włączyłabym ją w obręb posadzki kuchennej. Jeśli ma to być mebel na poły salonowy, to lepiej, żeby stał na posadzce w salonie. 
Niestety z rzutu to jasno nie wynika, ale bardzo możliwe, że będą Państwo zmuszeni poprowadzić linię posadzki po prostu na wysokości okna na ścianie wschodniej, wtedy wyspa zlokalizowana będzie na posadzce salonowej. 

Miejsce do pracy

Jeśli zależy Państwu na tym miejscu do pracy, które znajduje się we wnęce 2.3m, to uważam, że spokojnie można potraktować blat kuchenny i zaaranżować tę przestrzeń tak, aby może pojawiły się jakieś półki z książkami (kuchenne + inne) zamiast szafek wiszących. 
 
Nie mniej, jeśli układ mieszkania zostałby taki, jak na rzucie, to proponowałabym pozostawić funkcje kuchni pod oknem tj jest na rzucie, natomiast usunąć ten drugi pas szafek na zachodniej ścianie, jedynie lodówkę przysunąć maksymalnie do ściany z oknem - to da ok 65cm szerokości, do tego dostawić jeszcze jakąś wysoką szafkę, tak, żeby wyspa (niejako przyklejona do wysokiej szafki) pojawiła się w odległości pozwalającej na swobodne poruszanie i otwieranie szuflad i szafek (min. 90-100cm) i zaczynała od ściany. W takim przypadku pozostaje objętość jednej szafki pod blatem wyspy, która nie jest możliwa do wykorzystania od strony kuchni, ale spokojnie może przynależeć do salonu.
 • O projektantce

  Arch. Ewa Gumkowska - BLOQ studio projektowe

  Architekt wnętrz, absolwentka warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Zajmuje się kompleksowym projektowaniem wnętrz prywatnych, komercyjnych i biurowych. Projekty wykonuje korzystając z doświadczenia zebranego w wiodących pracowniach w Polsce i za granicą, współpracy ze specjalistami wielu branż oraz dokształcaniu się w dziedzinie wzornictwa oraz najnowszych trendów projektowych.
   
  BLOQ studio projektowe

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH