Proj. Maciejka Peszyńska-Drews. Fot. Design Coach.pl
Proj. Maciejka Peszyńska-Drews. Fot. Design Coach.pl
 • Facebook
 • Twitter
 • Pinterest
Autor: Rafał Konopka
28 kwi 2016 16:08

Jak oddzielić salon od kuchni? Radzi architekt Maciejka Peszyńska-Drews

Jak urządzić salon, by jednocześnie odgrodzić miejsce na kuchnię, ale zachować przestrzeń? Nasz ekspert przedstawia propozycje jak to zrobić

 • Aranżacja salonu

  Dzień dobry, kupiliśmy z mężem mieszkanie, chcemy żeby było jak najbardziej przestronne, ale niestety pokoje są dosyć małe (3,8 x 5,8 m). Zastanawiamy się jak urządzić salon, by jednocześnie odgrodzić miejsce na kuchnie, ale zachować przestrzeń. Niestety rozmiar pomieszczenia nie pozwala na całkowite odgrodzenie kuchni, dlatego chcieliśmy zastosować tzw. półwyspem z podniesieniem, zasłaniającym blat. W części salonu chcielibyśmy mieć dużą, wygodną rogową kanapę pod oknem. Zastanawiamy się gdzie umieścić stół, by nie spowodować "zagracenia" przestrzeni. Dodatkowym problemem jest wybór kolorystyki pomieszczenia, małe wnętrza wymagają jasnych barw, jednak obawiam się białej kuchni, ze względu na jej szybkie przybrudzenie. Jednocześnie chcemy, by przestrzeń była przytulna i zarazem nowoczesna. Czy inspiracje które przesyłam mają rację bytu w pomieszczeniu takiej wielkości? Będziemy wdzięczni za każdą pomocną poradę.
  Sonia Maria

Odpowiedź:
Maciejka Peszyńska-Drews - DesignCoach.pl:

Witam,
Jeśli okno w kuchni pozwoli na ustawienie pod nim ciągu szafek z blatem roboczym, kuchnię zaaranżować można całkiem funkcjonalnie. Część oddzielającą od pokoju sugeruję zrobić węższą, z szafkami głębokości 35-40cm, żeby nie ingerować za bardzo w przestrzeń salonu. Dzięki temu jest szansa na postawienie stołków barowych, by przy tej części bufetowej można było spożywać posiłki.
Sugerowała Pani, że okno balkonowe jest w rzeczywistości podwójnymi drzwiami. W zależności od tego które skrzydło drzwi otwiera się jako pierwsze - w świetle drugi drzwi należałoby ustawiać kanapę. Jednak wypoczynek narożny skutecznie uniemożliwi korzystanie z jednego skrzydła balkonu. Osobiście odradzam wybieranie narożników do tak małych przestrzeni mieszkalnych. Dla porównania wstawiłam w to samo miejsce sofę o regularnym kształcie i proszę zobaczyć o ile więcej przestrzeni robi się w pokoju. Na tak małej powierzchni ma to kolosalne znaczenie!
Inspiracje kolorystyczne i stylistyczne są jak najbardziej dobrym kierunkiem :) Jeśli chce Pani łączyć strukturę drewna z bielą, mogę jeszcze podpowiedzieć rozwiązanie użycia drewna w dolnych partiach szafek kuchennych, a białe fronty zastosować tylko w górnej zabudowie. To powinno odpowiedzieć przy okazji na Pani dylematy funkcjonalne.
z życzeniami sukcesów przy aranżacji
Maciejka Peszyńska-Drews
DesignCoach.pl

Proj. Maciejka Peszyńska-Drews
Proj. Maciejka Peszyńska-Drews
Proj. Maciejka Peszyńska-Drews
Proj. Maciejka Peszyńska-Drews

 • O projektantce:

  Maciejka Peszyńska-Drews - Design Coach.pl

  Jestem pierwszym w Polsce Design Coachem. To połączenie wiedzy projektanta z funkcją coacha, który w pracy nad wnętrzem wspiera pomysłowość i kreatywność klienta, pozwalając mu na realizację własnych wizji. Współpraca jest formą konsultacji i opiera się na budowaniu świadomości projektowej, tak, żeby klient samodzielnie dokonywał wyborów i podejmował decyzje, mogąc przy tym liczyć na profesjonalną opiekę projektanta i wsparcie techniczne.
  Prowadzę także Autorskie Studio Projektu, gdzie od lat opracowuję kompleksowe projekty wnętrz, szyte na miarę potrzeb. W efekcie powstają bardzo użytkowe, ale i designerskie wnętrza, które trafiają w gusta mieszkańców.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH