• Facebook
 • Twitter
 • Pinterest
Autor: Redakcja
20 marz 2015 14:49

Jak oddzielić strefę jadalną od wypoczynkowej - ekspert radzi

Nie wiesz jak oddzielić strefę jadalną od wypoczynkowej? Architekt pomaga w rozwiązaniu problemu.

 • Jak oddzielić strefę jadalną od wypoczynkowej?

  Witam, bardzo proszę o pomoc w rozplanowaniu pomieszczeń w nowym mieszkaniu deweloperskim. Największy problem stanowi dla nas część dzienna (kuchnia z salonem) - jak oddzielić strefę jadalną od wypoczynkowej? Sugerowanym rozwiązaniem była ścianka na środku pokoju (niekoniecznie do samego sufitu) do zamontowania TV. Nie chcemy jednak, aby TV stanowił główny punkt tego pomieszczenia. Czy montaż zatem TV na ścianie bocznej przy wejściu (jak na zdjęciu), ew. na ścianie przy meblach kuchennych (zaznaczone na czerwono). Jak ustawić kanapę aby spełniała funkcję wypoczynkową i do oglądania TV (może narożną?). Według nas umiejscowienie stołu najbardziej pasuje przy oknie (jak na zaznaczonej koncepcji). Zależy nam na jak największej ilości szaf do zabudowy - z uwagi na wąski przedpokój (140 cm) nie ma możliwości zabudowy szafy normalnych rozmiarów. Czy w ogóle szafa do samego sufitu powinna znaleźć się w przedpokoju (czerwona) czy raczej wąska niska tylko na buty. Ewentualnie czy można zabudować przedpokój przy wejściu do łazienki (szafa żółta)? Prosiłbym również o uwagi do naszego rozplanowania również w innych pomieszczeniach.
  Rafał

Porady on-line a.jpg
Porady on-line a.jpg

Odpowiedź:
Maciejka Peszyńska-Drews - Autorskie Studio Projektu QUBATURA

Faktycznie układ i wielkość pomieszczenia, w którym ma znaleźć się kuchnia, jadalnia i salon nie sprzyja oczywistym rozwiązaniom. Państwa aranżacja spowodowała jednak, że przestrzeń zdominowała zabudowa kuchenna, a ustawienie kanapy i telewizora, czyli cześć salonowa wciśnięte zostały w kąt. Czyli mamy sofę postawioną w pełnowymiarowej kuchni. Zresztą zabudowa o długości w sumie 6-ciu metrów jest niewspółmiernie duża do gabarytów całego mieszkania i przy tym niezbyt ergonomiczna w tym kształcie.
Proponuję zaniechać także poszukiwań w zakresie oddzielania od siebie stref. W tym pomieszczeniu spowoduje to tylko niepotrzebne poszatkowanie i tak niewielkiej powierzchni, tworząc niewygodne i niekomfortowe w użytkowaniu obszary.
Sugerowałabym zatem skrócenie ciągu kuchennego do optymalnych rozmiarów kompaktowej i poręcznej funkcjonalności kuchni, dzięki czemu zmieścimy jeszcze na tej samej ścianie kąt jadalny, a pozostałą cześć pokoju możemy wykorzystać już w całości jako przestrzeń pokoju dziennego. Dzięki temu swobodnie stanie wygodna kanapa, a nawet narożnik, o ile nie blokuje tym dojścia do drzwi balkonowych. Telewizor zaś, jeśli nie stanowi centrum zainteresowań można powiesić na ścianie przeciwległej, ciut wyżej (tak jak to się stosuje w pokojach hotelowych), obudowując go np fajną ramą do obrazu, lub komponując go wśród półek wiszących nad kątem jadalnym.
Przy tym wszystkim proponuję wyburzyć ścianę między pokojem a holem, co otworzy nam dodatkowo przestrzeń i umożliwi postawienie dużej szafy na granicy tych pomieszczeń. Fronty szafy można zamaskować dekoracyjną fototapetą albo zrobić z luster, które dodatkowo spotęgują poczucie większej przestrzeni. Dzięki tym zabiegom będzie odczuwalna powierzchnia dwudziestu kilku metrów w codziennym funkcjonowaniu.

Maciejka Peszyńska-Drews
Design Coach

 • O projektantce

  Maciejka Peszyńska-Drews

  Od 12 lat działamy w duecie, tworząc bardzo indywidualne projekty wnętrz, szyte na miarę potrzeb. W efekcie powstają bardzo użytkowe, ale i designerskie wnętrza, które trafiają w gusta mieszkańców. Mamy na koncie dziesiątki zrealizowanych inwestycji i usatysfakcjonowanych klientów.
  Kameralne warunki współpracy, połączenie kreatywności, wykształcenia artystycznego z wiedzą techniczną i budowlaną, dają gwarancję twórczej, rzetelnej i kompleksowej opieki nad projektem.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH