• Facebook
 • Twitter
 • Pinterest
Autor: Rafał Konopka
02 lip 2014 10:51

Jak rozmieścić gniazdka i punkty świetlne? Proszę o poradę

Proszę o podpowiedź w jaki sposób i w jakiej ilości rozmieścić gniazdka i punkty świetlne w kuchni i lazience.

 • W jaki sposób i w jakiej ilości rozmieścić gniazdka i punkty świetlne?

  Witam, proszę o podpowiedź w jaki sposób i w jakiej ilości rozmieścić gniazdka i punkty świetlne, zwłaszcza w kuchni i lazience. Wg projektu są po 3 gniazdka pojedyncze w pokojach/1 punkt świetlny, 3 gniazdka i 2 punkty w łazience, 5 gniazdek i 2 punkty w kuchni. jak je sensownie rozmieścić i ile powinno być ich optymalnie, przyjmując że kuchnia ma być w kształt L (mamy też problem z umiejscowieniem mebli i sprzętu agd w aneksie) czy w tak małej łazience ma sens wanna, czy lepiej wybrać kabinę obok umywalki a miejsce powstałe z lewej strony od drzwi przeznaczyć np na większą szafkę? Pozdrawiam.
  Piotr Nowicki

Porady on-line.
Porady on-line.

Odpowiedź:

Małgorzata Brewczyńska, pracownia projektowa Inventive Interiors: 

dwa warianty rozmieszczenia mebli w strefie dziennej.
Układy są z założeniem, że nie będą przesuwane/ wyburzane ściany. Jedynie w wariancie 1 otwór wejściowy jest delikatnie zmniejszony.
Wanna czy kabina to kwestia preferencji. Jeśli lubimy relaksacyjne kąpiele nie warto rezygnować z wanny.

Gniazdka:
- w kuchni zależy od układu sprzętów (jeśli kuchnia ma być w L to zaproponowany układ jest optymalny), więc gniazda do AGD oraz na ścianie między szafkami - np 2x na końcu linii szafek (po prawej od płyty) i 2x w rogu kuchni
- w salonie na pewno gniazda do TV + proponuję 2 dodatkowe podwójne w okolicach stołu i na ścianie po prawej od wejścia
- w sypialni przyda się jedno gniazdo na "pustej" ścianie (np w okolicy drzwi) i po jednym lub po dwa po obu stronach łóżka, może razem z włącznikami wyżej (nad szafkami nocnymi). Zależy od rodzaju lampek (na szafkach, kinkiety, wiszące)
- w łazience dobrze umieścić 2 gniazda w ramce z włącznikiem (do oświetlenia przy lustrze) w okolicach umywalki, do tego oczywiście gniazdo do pralki + ewentualnie do grzałki elektrycznej grzejnika (jeśli będzie)

Punkty świetlne - tu trochę trudniej jest od razu dokładnie określić gdzie i ile ich zrobić. Wszystko zależy od upodobań (czy lubi Pan dużo różnych źródeł światła, dodatkowe oświetlenie dekoracyjne) i planowanych mebli, na pewno lepiej wykonać ich więcej niż za mało. Aby w przyszłości ewentualnie móc je wykorzystać bez kucia w ścianach i wykonywania nowych instalacji.
- w kuchni na pewno minimum jedno oświetlenie sufitowe (lub więcej, jeśli będzie np sufit podwieszany i halogeny) + wypust na oświetlenie pod szafkami wiszącymi
- wypust na ewentualną lampę nad stołem
- w salonie podobnie jak w kuchni: min jedno oświetlenie sufitowe (lub więcej, jeśli będzie np sufit podwieszany i halogeny) + może oświetlenie koło TV (zależy od aranżacji tej ściany)
- w sypialni przyda się wypust w suficie na osi łóżka/ pomieszczenia na plafon/ lampę sufitową + oświetlenie przy łóżku (tu znów pytanie, czy lampki na szafkach, kinkiety, czy wiszące)
- w łazience min jeden punkt na plafon w suficie + oświetlenie lustra (kinkiet/ lampki wiszące?) + może oświetlenie dekoracyjne (np. taśmy LED przy wannie, lustrze, zabudowie geberitu)

Małgorzata Brewczyńska.
Małgorzata Brewczyńska.

Pozdrawiam
Małgosia Brewczyńska

 • O projektantce

  Małgorzata Brewczyńska - pracownia Inventive Interiors

  Biuro działa z myślą tworzenia niepowtarzalnych wnętrz, dostosowanych do indywidualnych potrzeb i upodobań klienta myśląc o funkcjonalności oraz odpowiednim doborze elementów. W swojej ofercie posiada usługi projektowania i aranżacji wnętrz mieszkalnych i komercyjnych drogą tradycyjną, jak również online. 

  Pracownia Inventive Interiors

WASZE KOMENTARZE (3)

DODAJ KOMENTARZ
 • Parnasusa, 2016-11-23 21:08:11

  U mnie rozmieszczaniem gniazdek zajmował się mąż, a elektryk tylko słuchał poleceń ;p W domu gniazdka muszą być dopasowane pod nas, koniecznie przy łóżkach, kanapach, biurkach itd, żebyśmy mogli swobodnie np. korzystać z laptopa czy ładować telefon. W kuchni to wiadomo, że trzeba pod sprzet, salon to samo - zastanawić się gdzie będzie tv itd. A co do samej marki to my akurat gniazdka i włączniki też mamy marki Ospel, ale to chyba najpopularniejsza marka, wiec duzo osob ma ospelowskie kontakty.
 • atc, 2016-09-19 20:31:58

  Ten sam komentarz na kilku stronach.
 • Ewa, 2016-05-30 09:49:38

  My po kilku miesiącach mieszkania wiemy już, że mamy stanowczo za mało gniazdek w kuchni i salonie- nie udaje mi się podłączyć wszystkiego sprzętu. Musiałam dokupić rozgałęźniki. Załuję bo kupiliśmy dobre i tanie gniazdka od Ospela i mogliśmy spokojnie te kilka więcej kupić bez bankructwa

POLECAMY W SERWISACH