Zobacz galerię [3 zdjęć]

 • Facebook
 • Twitter
 • Pinterest
Autor: Rafał Konopka
01 marz 2016 12:40

Jak urządzić 12 metrowe "mieszkanie"? Ekspert radzi

Podpowiadamy jak urządzić małe mieszkanie żeby było funkcjonalne i jednocześnie przestronne.

 • Małe mieszkanie

  Jak urządzić 12 metrowe "mieszkanie" żeby się nie udusić? Sedno jest takie żeby mieszkanie było funkcjonalne ale jednocześnie dało przestrzeń do życia na dłużej, lub nie tylko studentowi i czy to w ogóle jest możliwe. Przesyłam dwa projekty które zostały wykonane. Jeden jest funkcjonalny, drugi bardziej przestronny. Nie posiadam całego planu, musiałbym go sam wykonać a to chyba byłoby nieczytelne. Mam nadzieje że te wizualizacje pomogą. Dziękuję za zainteresowanie i z nadzieją czekam na odpowiedź, czeka mnie decyzja czy pakować się w coś takiego, czy jest to okazja i dobry start, czy raczej dołujące miejsce. Do tej pory nie mieszkałem w mieszkaniu a w szczególności tych rozmiarów. Wejście jest z korytarza, od razu do kuchnio-łazienko przedpokoju a stamtąd do pokoju w którym naprzeciwko drzwi znajduje się okno takich a nie innych rozmiarów, z tego co się zorientowałem mniej więcej wychodzi na północ. Osobiście zależało mi na biurku do pracy i przestrzeni do jakichkolwiek ćwiczeń kosztem łóżka ale to tylko moje preferencje.

Porady on-line - kuchnia.
Porady on-line - kuchnia.
Porady on-line - pokój.
Porady on-line - pokój.

Odpowiedź:

Maciejka Peszyńska-Drews - DesignCoach.pl:

Panie Marcinie,
Małe powierzchnie zawsze stanowią największe wyzwanie aranżacyjne. 12 metrów, to wyjątkowo niewielkie mieszkanie i trudno tu oczekiwać, że przestrzeń nabierze "wiatru w żagle".
Najwłaściwszym tropem jest zamknięcie ścianami jedynie łazienki, pozostałą powierzchnię pozostawiając otwartą, czyli zgodnie z drugą koncepcją przez Pana przesłaną. Nie można tu przesadzić z ilością zabudowanych mebli po sufit ,jak również nie proponowałabym robienia miejsca do spania pod sufitem, jeśli chce Pan uniknąć wrażenia klaustrofobii.
Elementy aranżacyjne wymagają skrupulatnego przeanalizowania niezbędnych dla Pana funkcji do użytkowania mieszkania. W tym wypadku bowiem sztuka polega na odejmowaniu elementów zbędnych i zostawieniu tylko koniecznych, a nie odwrotnie. Duże znaczenie ma również światło dzienne - jeśli jest to północ,to nie najlepiej wróży...
Jednak można obronić najmniej rokujące lokale! Wykorzystując przyjemne materiały, ulubioną kolorystykę, grę świateł, można stworzyć taki klimat w aranżacji, który zawsze od progu przywoła Pana uśmiech - i to jest równie ważne, jak i rozpracowanie funkcjonalne.
W ramach inspiracji przedstawiam realizację mojego projektu dwudziesto-metrowej kawalerki, która jest nie tylko wygodna, ale również bardzo klimatyczna:)

Maciejka Peszyńska-Drews
designcoach.pl

 • O projektantce:

  Maciejka Peszyńska-Drews - Design Coach.pl

  Jestem pierwszym w Polsce Design Coachem. To połączenie wiedzy projektanta z funkcją coacha, który w pracy nad wnętrzem wspiera pomysłowość i kreatywność klienta, pozwalając mu na realizację własnych wizji. Współpraca jest formą konsultacji i opiera się na budowaniu świadomości projektowej, tak, żeby klient samodzielnie dokonywał wyborów i podejmował decyzje, mogąc przy tym liczyć na profesjonalną opiekę projektanta i wsparcie techniczne.
  Prowadzę także Autorskie Studio Projektu, gdzie od lat opracowuję kompleksowe projekty wnętrz, szyte na miarę potrzeb. W efekcie powstają bardzo użytkowe, ale i designerskie wnętrza, które trafiają w gusta mieszkańców.WASZE KOMENTARZE (1)

DODAJ KOMENTARZ
 • Marcin, 2016-03-06 20:29:31

  Bardzo dziękuję za odpowiedź ..jak narazie wnioski są takie że użyła Pani dużych luster jako drzwi, zakładam że do szafy.Okna też są duże. Elementy w łazience takie jak szafki są mocno polakierowane i dają wrażenie lustra co pewnie powiększa optycznie łazienke. Miałem nie stosować ciemnych kolorów ale widze że się da. Podobnie kafelki. Ciekawi mnie tylko wejście i całość aneksu kuchennego. Pozdrawiam.

POLECAMY W SERWISACH