• Facebook
 • Twitter
 • Pinterest
Autor: Redakcja
12 lis 2015 14:22

Jak urządzić strych? Ekspert radzi

Nasz czytelnik ma problem z zagospodarowaniem dużego strychu przeznaczonego na mieszkanie. Zobaczcie jak go urządzić.

 • Jak urządzić strych?

  Mam piękny, duży strych przeznaczony na mieszkanie. Dom jest bardzo stary i zabytkowy i z tego powodu nie można na nim robić przeróbek, np. wstawić okna dachowe. Okna są, w dodatku całkiem duże, ale w szczytowych ścianach. Na strych prowadzą wygodne, szerokie schody. Prawie pośrodku stoi komin. Dach jest dwuspadowy. Strych jest naprawdę duży (ma 16x7,5 m mierząc przy podłodze), ale nie mam pojęcia, jak wydzielić pomieszczenia, by w pokojach było choć trochę światła naturalnego. Bardzo chciałbym mieć salon z aneksem kuchennym, łazienkę i 3 sypialnie z garderobami i schowkami we wnękach (nie lubię zaf). Bardzo proszę o pomoc. Załączam odręczny rysunek strychu z wymiarami.
  Grzegorz

Odpowiedź:
Małgorzata Brewczyńska, pracownia projektowa Inventive Interiors:

Witam Panie Grzegorzu
Mając jedynie dwa okna bez możliwości ich zmiany/ podzielenia i dodania okien połaciowych można wydzielić jedynie dwa pomieszczenia w pełni doświetlone, np. salon z aneksem i sypialnię, do tego łazienkę bez okna. Być może jest możliwość podzielenia okien, tak aby jedno doświetliło dwa pomieszczenia, ale to możemy ocenić jedynie wiedząc jak okna wyglądają - potrzebne byłoby zdjęcie.
W innym wypadku należy brać pod uwagę dwa pokoje z naświetlami (np. częściowe szklenia ścian dla uzyskania światła naturalnego z innych pomieszczeń).
Bardzo istotne jest, jaką wysokość ma ścianka kolankowa – czy dach schodzi do samej podłogi, oraz w którym dokładnie miejscu jest wysokość 270cm? Zakładając że dopiero od ścianki kolankowej wys. ok 90-110cm możemy mówić o powierzchni użytkowej (nie stanie tam wyprostowany człowiek, ale można dostawić łóżko, szafki kuchenne, wannę, biurko lub wykorzystać przestrzeń na pawlacz), całość poddasza znacznie maleje.

Pozdrawiam ciepło
Małgosia Brewczyńska

 • O projektantce

  Małgorzata Brewczyńska - pracownia Inventive Interiors

  Biuro działa z myślą tworzenia niepowtarzalnych wnętrz, dostosowanych do indywidualnych potrzeb i upodobań klienta myśląc o funkcjonalności oraz odpowiednim doborze elementów. W swojej ofercie posiada usługi projektowania i aranżacji wnętrz mieszkalnych i komercyjnych drogą tradycyjną, jak również online.

  Pracownia Inventive Interiors

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH