• Facebook
 • Twitter
 • Pinterest
Autor: Rafał Konopka
04 marz 2014 14:49

Jak wyodrębnić w pokoju miejsce dla dziecka?

Architekt Ewa Gumkowska radzi, jak urządzić pokój, by zaaranżować w nim miejsce dla dziecka.

 • Miejsce dla dziecka w pokoju

  Chciałabym wydrębnić w pokoju miejsce dla dziecka. Czy przegrodzić pokój aby miejsce to nie było ciemne bo w miejscu tym nie ma okna.

  Aleksandra Teleńczuk

Odpowiedź: 

Ewa Gumkowska - BLOQ studio projektowe:

Jest kilka możliwości w takim przypadku. Priorytetem powinno być dostarczenie nawet minimalnej ilości światła dziennego do tego dziecięcego kącika. Wybór przegrody zależy w dużej mierze od tego, z jakiego pomieszczenia wydziela Pani tę przestrzeń - czy jest to sypialnia, czy salon... Rozwiązaniem nr 1 byłoby wykorzystanie ażurowej przegrody, która zapewni dostęp światła, jednocześnie zbuduje ścianę. Możemy zastosować głębszy regał bez pleców mocowany do sufitu i posadzki i powypełniać go dowolnie książkami, pełnymi koszami w ten sposób zamykając i otwierając dopływ światła.
 
Jeśli jest to np sypialnia, to może warto pomyśleć o modnej od kilku lat zasłonie ze sznureczków w jednym kolorze albo kawałku jasnego płótna, które niejako wydzielą przestrzeń, ale również pozwolą na jej włączenie do pokoju poprzez podwiązanie materiału.

Jeśli zależy Pani na trwałym podziale na dwie przestrzenie, to można zastanowić się nad ścianką z płyty GK ze świetlikiem od sufitu (szyba mleczna, luksfery) lub ścianką z płyt drewnianych (płyty OSB są bardzo modne, a pomalowane na wybrany kolor nabierają ciekawej faktury) mocowanych do posadzki i sufitu stalowymi profilami - może warto zrobić z tej ściany pionowe "żaluzje" - pociąć na pasy szer. 25-30cm i mocować każdy w odstępie 3cm od kolejnego - w ten sposób powstanie ciekawa ściana.

Proszę sie zastanowić nad tymi rozwiązaniami i ewentualnie, jeśli uzna Pani, że wolałaby jeszcze inne rozwiązanie, podać więcej szczegółów dot. pokoju, z którego wykrawany jest kącik dziecięcy.
 • O projektantce

  Arch. Ewa Gumkowska - BLOQ studio projektowe

  Architekt wnętrz, absolwentka warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Zajmuje się kompleksowym projektowaniem wnętrz prywatnych, komercyjnych i biurowych. Projekty wykonuje korzystając z doświadczenia zebranego w wiodących pracowniach w Polsce i za granicą, współpracy ze specjalistami wielu branż oraz dokształcaniu się w dziedzinie wzornictwa oraz najnowszych trendów projektowych.
   
  BLOQ studio projektowe

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH