Proj. Małgorzata Galewska, fot. Bartosz Jarosz.
Proj. Małgorzata Galewska, fot. Bartosz Jarosz.
 • Facebook
 • Twitter
 • Pinterest
Autor: Rafał Konopka
11 marz 2014 09:49

Jak zaprojektować ustawienie kuchni i korytarza? Architekt radzi

Architekt Ewa Gumkowska pomaga w zaprojektowaniu ustawienia kuchni oraz korytarza.

 • Pomoc w zaprojektowaniu ustawienia kuchni oraz korytarza

  Witam, chciałabym prosić o poradę w sprawie mojego mieszkania głównie chodzi o pomoc w zaprojektowaniu ustawienia kuchni oraz korytarza. Kuchnia to to pomieszczenie zaznaczone na czerwono, pełne wymiary postarałam się pomierzyć, mam nadzieję że to wystarczy. Z korytarzem (niebieski kolor) jest ten problem, że chcialabym go wydłużyć żeby pokój nie był przechodni, ale nie wiem czy jest to możliwe ponieważ ściana do której przylega korytarz jest ścianą nośną. Z drugiej też strony nie chciałabym żeby salon zbyt mocno sie zmniejszył po przedłużeniu korytarza, może pomogła by mi Pani wymyślić jakieś pomyślne rozwiązanie? Z góry bardzo dziękuję za pomoc i proszę o odpowiedź.
  Pozdrawiam Sonia Gielniak.

Porady on-line
Porady on-line

Odnośnie wydłużenia korytarza widzę dwie możliwości. Przyznam, że z opisu nie do końca wiem, która ze ścian jest nośna (rozumiem, że ta po prawej stronie korytarza – tam gdzie jest pustka na rysunku) nie mniej nie jest to przeszkodą. Jeśli obrys, który mi Pani przesłała jest pełnym rzutem mieszkania, to jedynym rozwiązaniem jest faktycznie wycięcie małego fragmentu z przechodniego pokoju. Można zupełnie usunąć drzwi między korytarzem a salonem (razem z framugą i nadprożem nad drzwiami – skuć pozostałość ściany tak, żeby między salonem a przedpokojem nie było przewężenia) i już w salonie na wysokości drzwi do drugiego pokoju postawić regał mocowany do sufitu i posadzki.

Da to ażurową przegrodę, która zatrzyma wzrok i podzieli trochę tę przestrzeń salonu. Oczywiście nie będzie to element trwały i całkowicie oddzielający korytarz, ale mebel, który w salonie jak najbardziej ma swoje miejsce. Kolejną możliwością jest przesunięcie drzwi do drugiego pokoju jak najbliżej ściany i wykrojenie mini korytarza w kształcie litery L. Najlepiej byłoby wykończyć go matową szybą czy luksferami w taki sposób, aby nie była to pełna ściana, a jedynie przegroda dająca poczucie większej przestrzeni. W obydwu przypadkach nie robiłabym dodatkowych drzwi do salonu, a jedynie „ściankę” i drzwi do drugiego pokoju.

Przyznam, że patrząc na Pani mieszkanie, jeśli zależy Pani na powiększeniu optycznym jego wnętrza, aż prosi się o połączenie kuchni z salonem. Wyburzenie ściany, która je łączy, korzystnie otworzyłoby mieszkanie. W takim układzie (kuchnia pozostałaby dość wycofana względem salonu) spokojnie można zachować te dwie funkcje rozdzielnie. Przy okazji poprowadzenie korytarza i wycięcie kawałka na łącznik z drugim pokojem nie stanowiłoby już uszczerbku w metrażu salonu, który połączony z kuchnią zupełnie zmieniłby swój charakter i kubaturę.

Ewa Gumkowska
Ewa Gumkowska

 • O projektantce

  Arch. Ewa Gumkowska - BLOQ studio projektowe

  Architekt wnętrz, absolwentka warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Zajmuje się kompleksowym projektowaniem wnętrz prywatnych, komercyjnych i biurowych. Projekty wykonuje korzystając z doświadczenia zebranego w wiodących pracowniach w Polsce i za granicą, współpracy ze specjalistami wielu branż oraz dokształcaniu się w dziedzinie wzornictwa oraz najnowszych trendów projektowych.

  BLOQ studio projektowe

 

 

dsdfgghjh

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH