• Facebook
 • Twitter
 • Pinterest
Autor: Redakcja
09 gru 2015 13:19

Jaką podłogę wybrać do kuchni? Ekspert radzi

Czytelniczka urządza swoją kuchnie i ma problem z doborem podłogi do nowych mebli, nasz projektant podpowiada jakie materiały wybrać.

 • Jaką podłogę wybrać do kuchni?

  Dobry wieczór, niebawem będę urządzać swoja drugą kuchnię. Tak jak w całym domu i tutaj pojawią się eklektyczne meble (nadstawki z kredensów - zamiast szafek wiszących), które chcę połączyć z nowoczesnymi meblami kuchennymi w tym samym odcieniu brązu, dodam, że całość będzie w połysku. Kuchnia ma stanowić jedność z przedpokojem, w którym będzie stało tremo, garderoba i nowoczesna szafa z tych samych frontów co meble kuchenne. I w tym miejscu rodzi się mój problem. Nie wiem na jaką podłogę się zdecydować. Co wybrać do ciemnobrązowych mebli? Jasną, kamienną posadzkę kłopotliwą w utrzymaniu czystości, czy podłogę w ciemnych kolorach. Proszę o poradę. Dziękuję, pozdrawiam.
  Marta Petlik

Odpowiedź: 

Pani Marto,
Podłoga stanowi pewnego rodzaju tło dla mebli na niej stojących, więc lepiej jak będzie do nich w kontraście. Dlatego sugeruję zdecydowanie zawęzić rozważania do jasnych płytek, które w wyraźny sposób podkreślą urodę mebli, o których Pani pisze, a ponadto dodadzą rozświetlą ciemny zestaw wielu elementów Pani wnętrza.
Aspekt koloru w odniesieniu do kwestii utrzymania czystości nie jest przy tym tak jednoznaczny. Są bowiem dwie szkoły :) Można z równym prawdopodobieństwem przyjąć, że na ciemnej powierzchni brud widać znacznie bardziej i szybciej, a jasna tego tak nie eksponuje. Większe znaczenie w tym względzie przypisywałabym raczej samej strukturze płytki, wykończeniu jej powierzchni oraz walorom wizualnym (czy jest ona jednolita w barwie, czy jakimś melanżem, który bardziej się tu sprawdzi). Sam kolor więc nie przesądza sprawy w zakresie użytkowania. Dlatego w opisanym przez Panią przypadku, z czystym sumieniem namawiam na poszukiwania jednak wśród jasnych materiałów.

Pozdrawiam
Maciejka Peszyńska-Drews
Autorskie Studio Projektu Qubatura 

 • O projektantce

  Maciejka Peszyńska-Drews

  Od 12 lat działamy w duecie, tworząc bardzo indywidualne projekty wnętrz, szyte na miarę potrzeb. W efekcie powstają bardzo użytkowe, ale i designerskie wnętrza, które trafiają w gusta mieszkańców. Mamy na koncie dziesiątki zrealizowanych inwestycji i usatysfakcjonowanych klientów.
  Kameralne warunki współpracy, połączenie kreatywności, wykształcenia artystycznego z wiedzą techniczną i budowlaną, dają gwarancję twórczej, rzetelnej i kompleksowej opieki nad projektem.

WASZE KOMENTARZE (1)

DODAJ KOMENTARZ
 • monika.grzelaz, 2016-01-23 09:42:21

  ja wybrałam deskę z artcore i jestem zadowolona, inny polecali mi żebym ułożyła płytki, ale stwierdziłam, że będa one wyglądać sztucznie, nienaturalnie, a deska oddaje świetny klimat mieszkania wiec postawiłam na nią.

POLECAMY W SERWISACH