• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Rafał Konopka
26 lip 2016 10:08

Kupujesz mieszkanie na rynku wtórnym? Zobacz o czym warto pamiętać

W sierpniu na antenie Domo+ zagości piąty już sezon programu „Wyzwanie – nowe mieszkanie”. Z tej okazji prowadzący Damian Urbańczyk przygotował dziewięć wskazówek dla osób planujących zakupić mieszkanie na rynku wtórnym.

1. Najważniejsze – określ swój budżet 

Pierwszą kwestią jaką należy wziąć pod uwagę jest wielkość środków finansowych jakimi dysponujemy. Określenie na samym początku kwoty jaką jesteśmy w stanie przeznaczyć na zakup mieszkania jest o tyle ważnym krokiem, że dzięki niemu zawężamy poszukiwania do mieszkań o określonym metrażu, zlokalizowanych w interesujących nas dzielnicach. Należy wziąć pod uwagę wysokość środków własnych, a także finansowania kredytem.

2. Skonsultuj się z doradcą finansowym 

Jeśli nie jesteśmy pewni naszych możliwości finansowych możemy przed rozpoczęciem poszukiwań umówić się z doradcą, który zapozna nas z dostępnymi ofertami finansowania oraz wyliczy naszą zdolność kredytową.

3. Bądź czujny – pamiętaj o dodatkowych kosztach 

Istotne jest to, że cena mieszkania to nie koniec, gdyż należy do niej doliczyć wszystkie konieczne wydatki tj. podatek od czynności cywilnoprawnych czy dodatkowe opłaty sądowe. Jeśli w zakupie pomaga nam pośrednik, trzeba dodatkowo dodać jego prowizję. Badając dokumentację mieszkania, koniecznie dowiedzmy się o wszystkim opłatach związanych ze spółdzielnią lub wspólnotą mieszkaniową, np. związanych z planowanymi remontami. Pamiętajmy, aby kupując mieszkanie do remontu, od razu oszacować jego koszty. To może być prawdziwa pułapka, dlatego warto skorzystać z pomocy zaufanych fachowców, którzy sporządzą kosztorys.

4. Sprecyzuj rodzaj budownictwa 

Kolejną rzeczą, którą warto od razu przemyśleć jest to, w jakim budownictwie chcemy mieszkać tzn. czy marzy nam się kamienica, nowy blok na strzeżonym osiedlu czy rozważamy również starsze mieszkania w tzw. wielkiej płycie. Oglądajmy nie tylko mieszkania, ale także podwórko, piwnicę, klatkę schodową – to jak wyglądają może nam wiele powiedzieć o naszych przyszłych sąsiadach. Oglądając mieszkania pytajmy o wiek budynku, technologię i materiały z jakich jest zbudowany, stan elewacji, klatki schodowej i wind, a także czy w budynku są piwnice oraz garaże.

5. Oglądaj mieszkanie w dobrym świetle

Mieszkanie najlepiej oglądać, gdy jest widno, łatwiej wtedy ocenić otoczenie i zauważyć ewentualne mankamenty zarówno w mieszkaniu jak i w budynku. Ze względu na pracę zawodową mieszkania często dostępne są do oglądania w porach popołudniowych lub wieczornych, dlatego szczególnie interesujące nas nieruchomości warto zwizytować ponownie w ciągu dnia.

6. Oceń stan mieszkania 

Oprócz piętra, ilości pokoi i ich rozkładu ważną rzeczą jest stan mieszkania, czy jest to stan i standard do którego możemy się od razu wprowadzić, czy raczej mieszkanie wymaga odświeżenia lub remontu. Wtedy musimy pamiętać, że do ceny mieszkania będziemy musieli doliczyć dodatkowe koszty. W szczególności zwracamy uwagę na stan drzwi, okien, podłóg i innych stałych elementów
w mieszkaniu. W przypadku gdy mieszkanie wymagać będzie remontu warto porozmawiać z właścicielem o upuście.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH