• Facebook
 • Twitter
 • Pinterest
Autor: Rafał Konopka
19 marz 2014 10:39

Nasz projektant pomaga urządzić kuchnie i przedpokój

Projektant wnętrz, Justyna Majkowska podsuwa pomysł jak pogodzić styl skandynawski i industrialny w kuchni i przedpokoju.

 • Aranżacja kuchni i przedpokoju

  Szanowni Państwo, chcę zwrócić się do Państwa o pomoc w aranżacji mieszkania. Mam pewne pomysły i przemyślenia, jednak nie jestem w stanie połączyć pewnych rzeczy w jedną całość. Nie chcę aby mieszkanie było "zlepkiem" kilku koncepcji, stylów. Niestety z braku dostatecznej wiedzy odnośnie łączenia kolorów i stylów moje koncepcje aranżacji począwszy od koloru podłóg, a kończąc na kolorach ścian i mebli nie są do końca spójne. Chciałbym zacząć od tematyki łączenia kolorów. Czy szarości, które są domeną stylu industrialnego można śmiało łączyć ze stylem skandynawskim, z kolorami natury (np. beże, brązy)? Z jakim kolorem ściany będzie współgrać np. szara gresowa podłoga? Czy gres jest również spotykany w stylu skandynawskim? Tematyka kolorów ścian i podłóg to nie jedyny problem z jakim się zmagam. Chciałbym aby moja kuchnia wyglądała podobnie do tej, którą przesyłam w załączniku. Niestety mam duży problem z aranżacją przedpokoju, z którego jest otwarte wejście do kuchni (w załączniku przesyłam rzut).
  Pozdrawiam. Maciej Kawa.

Porady on-line
Porady on-line

Odpowiedź: 

Justyna Majkowska – projektant wnętrz:

Witam panie Macieju,
Styl skandynawski charakteryzuje się przede wszystkim jasną kolorystyką. Dominuje biel, a dodatki ożywiają całość. Wynika to z małej ilości naturalnego światła i ludzie w ten sposób rekompensują sobie jego brak. Dlatego ściany najchętniej malują na biało. Dominują przede wszystkim naturalne materiały: drewno, len, bawełna, czasem kamień. Wnętrza ożywiane są ciekawymi i często już barwnymi dodatkami takimi jak poduchy, zasłony czy oryginalne oprawy oświetleniowe. To w dodatkach zawiera się cała dekoracja przestrzeni.

Jeśli chodzi o szarości, to faktycznie kojarzone są przede wszystkim z designem industrialnym. Ciężko oba te style połączyć, gdyż są diametralnie różne. Skandynawski to ciepły, domowy klimat, a loft – to wnętrze kojarzone z poprzemysłowym wzornictwem: szkłem, cegłą, betonem i metalem. Można oczywiście bawić się wzornictwem i łączyć ze sobą pewne motywy, ale niech jeden dominuje, a drugi będzie tylko lekkim wtrąceniem. Do szarości pasują niemal wszystkie zestawienia kolorystyczne. Świetnie dopełniają ją delikatne barwy ziemi, takie jak beże i brązy, a dla odważniejszych rozwiązań stosuje się nasycone kolory w odcieniach czerwieni czy żółcieni.

Mimo otwartego przejścia do kuchni, ma Pan wydzieloną kuchnię, która praktycznie tworzy osobne pomieszczenie. Proponuję zastosować tą samą posadzkę w kuchni i przedpokoju, by dodatkowo nie dzielić wizualnie tych dwóch stref. Na ścianie z kominem, od strony holu, można powiesić lustro w ciekawej ramie, a przy drzwiach wejściowych wieszak na codzienne okrycie z niską szafką np. na kapcie. Przedpokoju nie warto nadmiernie wyposażać w meble. Na rzucie zaznaczone jest miejsce na dużą szafę, która powinna być wystarczającym miejscem do przechowywania. Proszę nie zapomnieć o zapewnieniu dostatecznej ilości światła. Przedpokój jest pierwszym pomieszczeniem, a więc wizytówką mieszkania. Można tu śmiało zawiesić lampę o wyjątkowym wzornictwie.
Pozdrawiam serdecznie
Justyna Majkowska

 • O projektantce

  Justyna Majkowska

  Projektant wnętrz, dziennikarka Dobrze Mieszkaj i Dobrzemieszkaj.pl. Podchodzi do projektów z dużą wrażliwością, inwencją twórczą i wyrozumiałością do potrzeb zainteresowanych. Natura jest dla niej największą inspiracją, a jej zderzenie z cywilizacją i rozwojem technologicznym zawsze skutkuje niepowtarzalnymi projektami.


  Justyna Majkowska – architekt wnętrz

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH