• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Justyna Łotowska
23 sty 2014 12:27

Pokój dzienny z miejscem do pracy - jak go zaprojektować?

Zobaczcie, w jaki sposób zaaranżować salon, w którym znaleźć się musi miejsce na kącik do pracy.

  • Miejsce do pracy i odpoczynku w jednym pokoju

    Dzień Dobry! Chcielibyśmy prosić o pomoc. Mamy do dyspozycji jeden pokój dzienny, w którym powinno się znaleźć również miejsce do pracy - mamy taki zawód, że czesto pracujemy w domu. Jak sobie z tym poradzić, żeby w jednym pokoju dało się pracować i odpoczywać i żebyśmy wzajemnie nie wchodzili sobie w drogę? 
    Ania

Odpowiedź:

Ewa Gumkowska,  BLOQ studio projektowe:

Urządzając salon z miejscem do pracy należy pamiętać przede wszystkim o komforcie, rozumianym tutaj jako nie kolidujące ze sobą całkowicie różne funkcje w pomieszczeniu: duże biurko, wygodne krzesło, przestrzeń, dobre oświetlenie, a po pracy relaks a więc możliwość całkowitego odcięcia się, także wzrokowego, od wszystkiego, co kojarzy się z obowiązkiem, terminami, stresem, etc.

Kluczowy wpływ na komfort, właściwie w całym mieszkaniu, ma oświetlenie, dlatego podstawową kwestią, jaką należy się kierować przy planowaniu salonu z domowym biurem, jest dostęp do światła dziennego. Pamiętajmy, że ilości okien i usytuowanie salonu względem stron świata powinny decydować o rozplanowaniu funkcji w danym pomieszczeniu. Kolejnym zagadnieniem do przemyślenia jest funkcjonalność domowego biura. Decydując się na włączenie tej funkcji do salonu, pamiętajmy o takiej aranżacji wnętrza, która pozwoli utrzymać porządek i jednocześnie nie zdominuje, zajmując zbyt dużo miejsca, zasadniczej funkcji salonu, miejsca na relaks i wypoczynek.

Wariant 1

Jednym z pomysłów na funkcjonalne zaprojektowanie pokoju z funkcją domowego biura jest wielofunkcyjna segmentowa zabudowa całej ściany (gł. 50-60cm). W jednej części segmentu  znalazłoby się wbudowane biurko z miejscem na komputer, drukarkę, segregatory. Obok można by zaprojektować część „salonową” z półkami na książki, miejscem na telewizor czy kolekcję płyt. Aby  oddzielić jedną część od drugiej, postawiłabym na pojedyńcze przesuwne drzwi (mogą być np. wykończone lustrem).  W ciągu dnia przysłonią one segment „salonowy”, a po skończonej pracy „zamkną” domowe biuro, pozostawiając już tylko przestrzeń do odpoczynku. Duża tafla lustra dodatkowo powiększy optycznie przestrzeń w salonie.

Wariant 2

Druga proponowana przez mnie wersja pokoju dziennego z funkcją domowego biura zakłada  wygospodarowanie stałej przestrzeni na biuro. Zmniejsza to oczywiście metraż salonu, ale poprzez zastosowanie stylowego stolika zamiast biurka, designerskiej lampki czy krzesła w stylu art déco, nawiązujących stylistyką do części wypoczynkowej może nadać całej przestrzeni bardzo wysmakowany charakter. W tym wypadku oprócz wygodnego miejsca na domowe biuro znalazło się także dość przestrzeni, by zaprojektowac stół jadalniany z miejscem do siedzenia dla 6 osób oraz nie mniej wygodny kącik wypoczynkowy, idealny do oglądania telewizji czy czytania książek. W tym przypadku należy pamiętać o konieczności utrzymywania stałego porządku w części biurowej. Pamiętajmy również o tym, że przy łączeniu funkcji salonu z biurem domowym, musimy zapewnić sobie maksymalną wygodę i komfort korzystając z każdej z tych przestrzeni!

 

 

 

 

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH