• Facebook
 • Twitter
 • Pinterest
Autor: Rafał Konopka
19 marz 2014 12:39

Pomoc w aranżacji mieszkania dla młodego małżeństwa

Jak funkcjonalnie urządzić mieszkanie? Nasz projektant udziela porady.

 • Aranżacja mieszkania dla młodego małżeństwa

  Proszę o pomoc w zaaranżowaniu mieszkania. Duży pokój został zmniejszony przez wydzielenie małego pokoju o szerokości 2,3 i jednocześnie połączony z kuchnią. Ma powierzchnię około 25 m i jest w kształcie litery T. Nie ma ściany między pokojem a kuchnią, kuchnia jest w całości przeniesiona na prawą stronę. Nie ma też ścianek przy wejściu do mieszkania. Jak urządzić to mieszkanie dla młodego małżeństwa? Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.
  Magda Grochecka

Prady on-line
Prady on-line

Odpowiedź: 

Justyna Majkowska - projektant:

Witam Pani Magdo,
Dzięki zlikwidowaniu ściany dzielącej kuchnię od pokoju z pewnością zyskała Pani na przestrzenności mieszkania. Zastanowiłabym się tylko, czy nie dać nawet krótkiej ścianki od strony strefy wejściowej. Można by na niej zamontować szafę, na podręczne okrycia wierzchnie i buty. Dodatkowo przesłoniła by nieco kuchnię. Nie zawsze jest czas na jej posprzątanie. Tym bardziej młodzi ludzie mają go coraz mniej. Taka ścianka zapewni nieco intymności chociażby przed ciekawskim wzrokiem listonosza, czy sąsiadki.

Mniejszy pokój można zaaranżować na małżeńską sypialnię, z łożem ustawionym zagłówkiem do ściany graniczącej z sąsiednim mieszkaniem. Na ścianie, przeciwległej do tej z oknem, wystarczy miejsca na praktyczną szafę. W sytuacji gdyby pojawił się potomek, pokój można przeprojektować na dziecięcy, a funkcję sypialnianą przenieść do salonu. Dlatego w salonie warto zainwestować w wygodną sofę lub narożnik z funkcją spania.

W dużym pokoju podłączenie do telewizora warto zrobić na ścianie z oknem. Unikniemy w ten sposób bezpośredniego padania promieni słonecznych na ekran odbiornika. W miejscu zlikwidowanej ścianki oddzielającej kuchnię, można stworzyć strefę jadalnianą z dużym stołem i krzesłami. Albo zdecydować się na wyspę, pełniącą podobną funkcję.

W łazience układ jest dość klarowny i praktyczny, pojawi się tylko ważna decyzja czy zamontować kabinę czy wannę. Jeśli stanie kabina, zyskamy dodatkową powierzchnię na szafki do przechowywania chemii i kosmetyków. Podobną zabudowę proponuję wykonać nad pralką.
Proszę pamiętać, by mieszkanie tworzyło stylistycznie spójną całość. Każde pomieszczenie w kontrastowych barwach i odmiennych stylach będzie wyglądało jak „oderwane” z różnych mieszkań. Jeśli lubią Państwo zdecydowane rozwiązania, proponuję postawić na wyróżniające się dodatki czy oprawy oświetleniowe.
Pozdrawiam serdecznie
Justyna Majkowska

 • O projektantce

  Justyna Majkowska

  Projektant wnętrz, dziennikarka Dobrze Mieszkaj i Dobrzemieszkaj.pl. Podchodzi do projektów z dużą wrażliwością, inwencją twórczą i wyrozumiałością do potrzeb zainteresowanych. Natura jest dla niej największą inspiracją, a jej zderzenie z cywilizacją i rozwojem technologicznym zawsze skutkuje niepowtarzalnymi projektami.


  Justyna Majkowska – architekt wnętrz

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH