• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Rafał Konopka
20 sty 2015 11:50

Pomocy! Jak urządzić mieszkanie w stylu francuskim?

Nasz ekspert udziela wskazówek na temat wykończenia nowego mieszkania. Doradza jakie dobrać kolory, tkaniny i dodatki, aby wnętrze nie było nudne.

  • Jak wykończyć mieszkanie w stylu francuskim?

    Witam, bardzo proszę o radę dotyczącą wykończenia mojego nowego mieszkania. Moja koncepcja to mieszkanie w stylu francuskim w szarości i bieli tj. ściany kolor light grey beckers, białe meble. Tam też będzie w salonie z aneksem kuchennym, gdzie meble kuchenne i w salonie będą białe, blat kuchenny i płytki pomiędzy szafkami - szare. I tu pojawia się moja wątpliwość - czy nie za nudno? Czy może choćby jedną, czy 2 ściany salonu pomalować na kolor aqua beckersa, albo przykleić tapetę w kolorze jasnego błękitu? A może jeszcze powinnam coś zmienić. Dodatki w salonie chciałabym mieć właśnie błękitne - myślałam o jasnym turkusie. Co Pani o tym sądzi? Załączam rzut mieszkania.
    Diana Ślusarska

Porady on-line.
Porady on-line.

Odpowiedź:
Małgorzata Brewczyńska, pracownia projektowa Inventive Interiors:

Witam,

Koncepcja na mieszkanie wydaje się być ciekawa i do pewnego stopnia już przemyślana. Wnętrze zaaranżowane w szarości i bieli nie musi być nudne i nieciekawe, zwłaszcza, że planuje Pani kolorowe dodatki.

Neutralna baza (ściany, stałe meble) są dobrym tłem dla akcentu koloru, który może pojawić się w elementach zmiennych – poduszki, dekoracje. Łatwo wtedy tanim kosztem zmienić klimat całego mieszkania bez potrzeby dużego remontu.

Samą szarość można stopniować w odcieniach. Planuje Pani jasną szarość na ścianach, więc na podłodze i blacie w kuchni może pojawić się coś ciemniejszego.

Przytulnego klimatu dodadzą na pewno różne struktury – nawet monochromatyczne wnętrze jest przytulne, jeśli zastosujemy odpowiednie materiały, np. futrzana biała poduszka lub koc zestawione z gładkimi poduszkami w kolorze błękitnym, do tego można wprowadzić bardzo charakterystyczne dla tego stylu pasy – np. w szaro-białym kolorze.

Takie sugestie tyczą się również całej aranżacji – nie tylko tkanin. Na ścianach może pojawić się nie tylko farba, ale np. tynk strukturalny – doda fakturę lub tapeta, która wprowadzi zarówno fakturę jak i wzór.

Patrząc na rzut coś dekoracyjnego powinno pojawić się na ścianie w korytarzu po lewej stronie. Na przykład duże lustro pełnej wysokości, które optycznie powiększy i doświetli przedpokój. Na pewno należałoby przemyśleć też obie ściany w salonie. W zależności od aranżacji (gdzie będzie TV, gdzie sofa) na jednej ścianie sugerowałabym tapetę z perłowym wykończeniem. Salon jest dobrze oświetlony, więc będą ładnie wyeksponowane.

Jeśli chciałaby Pani mimo to zaakcentować ścianę kolorem, to również jedna ze ścian w salonie byłaby dobrym miejscem. W kwestii koloru – wymieniony Aqua Beckers wydaje się być dość intensywny, więc na ścianę sugerowałabym coś delikatniejszego. Dodatki wówczas mogą być bardziej intensywne.

Stosując kolor na ścianach sugerowałabym już wtedy zrezygnować z wzorzystej tapety – jeśli już to coś jednokolorowego (np. biel), ale ze strukturą, aby nieco ocieplić ściany.

Pozdrawiam
Małgorzata Brewczyńska
Inventive Interiors

Fot. Małgorzta Brewczyńska.
Fot. Małgorzta Brewczyńska.

  • O projektantce

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH