• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Justyna Łotowska
23 sty 2014 13:03

Pomocy! Miejsce do spania w salonie!

Jak w jednym pokoju zaplanować miejsce do siedzenia, oglądania telewizji, jedzenia i spania? Z naszymi radami to możliwe!

  • Wszystko w jednym pokoju

    W naszym niewielkim dwupokojowym mieszkaniu pojawiło się dziecko, które zajęło pokój - naszą niedawną sypialnię. Chcąc nie chcąc musimy tak przearanżować nasz duży pokój, żeby zmieściło się tam nasze łóżko. Prosimy o pomoc, bo to zadanie chyba ponad nasze siły.
    Zibi i Hania

Odpowiedź: 

Małgorzata Brewczyńska, pracownia projektowa Inventive Interiors:

Jak zmieścić sypialnię w salonie? To pytanie z pewnością zadają sobie posiadacze niewielkich mieszkań. Nie każdy jest posiadaczem przestronnego domu lub mieszkania, gdzie każdy domownik ma swój pokój, a rodzice oddzielną sypialnię. Bywa, że jedno pomieszczenie służy domownikom do odpoczynku, spożywania posiłków, przyjmowania gości oraz do spania. Zwykle to właśnie salon jest tym pomieszczeniem, które przybiera różne twarze w zależności od pory dnia. Bardzo częstym i wygodnym rozwiązaniem jest rozkładana sofa, która w dzień służy jako kącik odpoczynku, a w nocy przeobraża się w sypialnię. Na rynku znajdziemy duży wybór takich rozwiązań zarówno pod względem stylowym jak i kolorystycznym.
Nie każdy jednak lubi takie wielofunkcyjne meble i nie oszukujmy się, oddzielne miejsce do spania z wygodnym materacem sprzyja nocnemu wypoczynkowi. Wydzielenie niewielkiej, ale oddzielnej sypialni nie stanowi problemu jeśli pomieszczenie ma wystarczającą ilość okien i metrów kwadratowych. Na mniejszej powierzchni zawsze można spróbować wydzielić kącik sypialniany. Jest również wiele sposobów na oddzielenie od siebie strefy nocnej i dziennej. Kilka z nich przedstawiam w prezentowanych rzutach.

Wariant 1
W pierwszym rozwiązaniu strefa dzienne i nocna oddzielone są od siebie ażurową ścianką, na której znalazło się miejsce na TV. Ścianka taka nie musi być pełnej wysokości. Nad nią można powiesić ciekawe oświetlenie, które będzie swojego rodzaju granicą tych dwóch stref.

Przy oknie znalazło się miejsce na wygodny stół, który w razie potrzeby można wysunąć na środek pokoju. Jeśli będzie miał dodatkową funkcję rozkładania przyda się do większych spotkań rodzinnych. Spokojny kącik wypoczynkowy usytuowałam w zacisznym kącie przy wejściu do pokoju. Jasna podłoga i jasny wypoczynek stanowią delikatne tło dla drewnianych elementów, takich jak stół stolik kawowy oraz ścianka ażurowa/ regał TV.

Wariant 2

W tym rozwiązaniu granicą stref jest ściana pełnej wysokości z wmontowanym w nią obrotowym panelem TV. W dzień telewizję można oglądać z sofy, natomiast wieczorny seans filmowy może być już w łóżku. To rozwiązanie zapewnia dojście do łóżka z obydwu stron. W strefie sypialnianej znalazło się również miejsce na sporą szafę.

Okrągły stół z przezroczystymi krzesłami ustawiłam przy oknie. Kiedy nie jest używany, można go nawet przesunąć bliżej narożnika zostawiając więcej miejsca w strefie dziennej. Wygodny narożnik, ewentualnie sofa z fotelem wpasowują się w narożnik przy wejściu. W razie potrzeby można nawet pomyśleć o totalnym oddzieleniu sypialni od części dziennej montując przezroczyste przesuwne drzwi, które zapewnią dopływ światła dziennego.

W takim rozwiązaniu suwane drzwi chowałyby się w ścianę, na której wisiałby telewizor już tylko od strony części dziennej. Ciemniejsza podłoga nadaje wnętrzu przytulnego klimatu. Jasne meble i przezroczysty stół z krzesłami optycznie powiększają pokój.

Wariant 3

W trzecim rozwiązaniu subtelną granicą oddzielającą kącik sypialniany jest kotara, zasłona, delikatna firanka – czyli zwiewny materiał, który może zwisać swobodnie lub być dekoracyjnie upięty w zależności od fantazji pani domu. Przy oknie tym razem swoje miejsce znalazła wygodna sofa, stolik kawowy oraz regał RTV.

Telewizor zawieszony na odpowiedniej wysokości pozwoli na oglądanie filmów zarówno z sofy jak i z łóżka usytuowanego w narożniku. Przy drzwiach proponuję ustawić stół jadalniany, do którego będzie łatwy I swobodny dostęp. Jasna podłoga optycznie powiększa pokój, a ciemniejsze meble dodają charakteru.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH