Proj. Maciejka Peszyńska-Drews - DesignCoach.pl
Proj. Maciejka Peszyńska-Drews - DesignCoach.pl
 • Facebook
 • Twitter
 • Pinterest
Autor: Rafał Konopka
09 maj 2016 13:21

Problem z aranżacją małej kuchni w kamienicy. Architekt radzi

Nasz ekspert przedstawia dwa pomysły na aranżację małej kuchni w kamienicy z problematycznym piecem.

 • Aranżacja kuchni

  Witam serdecznie, mam ogromny zgryz z zaplanowaniem małej kuchni w kamienicy, w której to musi się znaleźć miejsce na pralkę oraz, choćby małą zmywarkę. szkopułem jest dodatkowo fakt, ze został tam również zainstalowany piec dwufunkcyjny, na bardzo niewdzięcznej wysokości, której to według fachowców - nie można zmienić niestety. Jako ze kuchnia jest dla mnie bardzo ważnym miejscem, w którym spędzam spora część czasu, marzy mi się aranżacja z możliwie maksymalnym blatem roboczym, jak i koszem na odpady w praktycznej szufladzie. Będę bardzo wdzięczna za jakikolwiek pomyśl, gdyż po miesiącu rysowania niewiele mi wychodzi... Pozdrawiam serdecznie, Magda.

Odpowiedź:
Maciejka Peszyńska-Drews - DesignCoach.pl:

Piec faktycznie nie pomaga w zaaranżowaniu Pani kuchni, a przy tym potrzeby sprzętowe są dosyć duże, jak na tak nieustawne pomieszczenie. Po dłuższej analizie przygotowałam Pani dwie propozycje do rozważenia:
1. zostawiając pralkę w rogu ciągu, obok lokujemy zlew z szafką, a kompaktową - szufladową wersją zmywarki stawiamy na blacie, nad pralką.To rozwiązaniowe dedykowane jest właśnie takim ekstremalnym sytuacjom. Zmywarka mało wygodna i mało pojemna, jednak zawsze jest.
2. Jeśli jednak będzie się Pani upierać przy regularnym sprzęcie, to pozostaje przesunięcie zlewu w narożnik. Jest to o tyle niewygodne, że szafka pod zlewem, pozostaje miejscem na kosz na śmieci, a więc w tym przypadku jest ogromnym narożnikiem niewykorzystanego miejsca!. Chyba, że kosz na odpadki postawi Pani na zewnątrz (przy lodówce) i wówczas chociaż w małym stopniu szafkę przy zlewie można wykorzystać na regularną szafkę z półkami lub wysuwanymi koszami. Jednocześnie wydaje mi się to jedynym rozwiązaniem, by zmieścić pralkę, zmywarkę i maksymalnie wykorzystać miejsce na blat kuchenny.
Zwrócę jeszcze Pani uwagę na błąd w przygotowaniu instalacji wod - kan do pralki i zmywarki. umieszczając je bezpośrednio za plecami tych sprzętów, układ zabudowy szafek będzie wymagał odsunięcia się od ściany i pogłębienia blatu roboczego, ponieważ w jego regularnym rozmiarze 60cm nie zmieszczą się pralka i zmywarka, jeśli za nimi wystaje odpływ. Sugeruję przeniesienie wszystkiego w światło szafki zlewozmywakowej, która nie ma pleców i stoi po sąsiedzku, więc bez problemu będzie można podłączyć graniczące z nią sprzęty agd.
Życzę powodzenia
Maciejka Peszyńska-Drews

Proj. Maciejka Peszyńska-Drews
Proj. Maciejka Peszyńska-Drews

Proj. Maciejka Peszyńska-Drews
Proj. Maciejka Peszyńska-Drews

 • O projektantce:

  Maciejka Peszyńska-Drews - Design Coach.pl

  Jestem pierwszym w Polsce Design Coachem. To połączenie wiedzy projektanta z funkcją coacha, który w pracy nad wnętrzem wspiera pomysłowość i kreatywność klienta, pozwalając mu na realizację własnych wizji. Współpraca jest formą konsultacji i opiera się na budowaniu świadomości projektowej, tak, żeby klient samodzielnie dokonywał wyborów i podejmował decyzje, mogąc przy tym liczyć na profesjonalną opiekę projektanta i wsparcie techniczne.
  Prowadzę także Autorskie Studio Projektu, gdzie od lat opracowuję kompleksowe projekty wnętrz, szyte na miarę potrzeb. W efekcie powstają bardzo użytkowe, ale i designerskie wnętrza, które trafiają w gusta mieszkańców.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH