• Facebook
 • Twitter
 • Pinterest
Autor: Redakcja
11 lut 2016 13:23

Radzimy jak rozplanować łazienkę

Czytelnicy mają problem z rozplanowaniem urządzeń sanitarnych w nowym mieszkaniu w łazience, podpowiadamy jak funkcjonalnie zaaranżować ich ustawienie.

 • Jak rozplanować urządzenia sanitarne w łazience?

  Witam. Chcemy z żoną zaplanować w naszym nowym mieszkaniu łazienkę. Mieszkanie będzie w stanie deweloperskim, obecnie inwestycja jest w trakcje budowy, wiec jest jeszcze możliwość zmian w projekcie. Wg naszego planu łazienka miałaby ok 5,1 m² ale ściany działowe można jeszcze ewentualnie lekko przesunąć. Podstawowe pytanie to czy WC może znajdować się w odległości ok 1,5 metra od pionu kanalizacyjnego, czy nie zamienić go ewentualnie miejscami z prysznicem? Ewentualnie czy można inaczej zaplanować tą łazienkę, tak by była bardziej funkcjonalna. Zastanawiamy się jeszcze nad zabudową pralki tak by było dodatkowe miejsce do przechowywania. Czy np nie przesunąć grzejnika, a w jego miejscu nie postawić pralki w jakiejś zabudowie do sufitu.
  Tak przy okazji, przypomniało mi się jeszcze jedno pytanko. Czy rurki ściekowe od WC, pralki i umywalki można puścić w podłodze? Mieszkanie jest na 1 pietrze ( jeśli to ma jakieś znaczenie).

  Pozdrawiam
  Sebastian Wiśniewski

Porady on-line.
Porady on-line.

Odpowiedź:
arch. Agata Piltz, Studio Aranżacji Wnętrz Tryton:

Układ jest jak najbardziej dobry. Pion kanalizacyjny nie powinien być dalej niż 2 metry od punktu takiego jak wc,pralka, czy umywalka ze względu na spadki 1% - 1,5 %
W tym przypadku trzeba będzie tylko zabudować rurę średnicy 100cm (kanalizacyjną) do wc. Między kabiną a zabudową podtynkowa typu Gebrit. 
Rury kanalizacyjne do wc mogły by być w podłodze jeśli warstwy posadzki miały by około 12 cm. Czyli 4 cm wylewka i reszta styropian. Podejrzewam, że tak nie jest więc będą musiały iść po ścianach.
Ciasne jest tylko wejście do prysznica i wymusza ono zastosowanie drzwi suwanych w kabinie. Co nie jest dobrym rozwiązaniem ze względu na systemy suwane w kabinach, które są ciężkie w utrzymaniu czystości.
Jeśli chodzi o zabudowę pralki to jak najbardziej można ją zrobić tylko trzeba pamiętać, żeby pralka miała głębokość max 47 cm. Ponieważ zawsze pralka odstaje od ściany około 5 cm. Z przodu pralki powinno zostać około 5 cm, po to żeby drzwi od pralki były otwarte w celu wietrzenia pralki. Więc całość zabudowy będzie miała 60 cm głębokości. Żeby było wrażenie lekkości można front zrobić lustrzany lub ze szkła matowego.

Agata Piltz

 • O projektantce

  Inż. arch. Agata Piltz

  Główny projektant w Studiu Aranżacji Wnętrz Tryton. Pracownia przygotowuje projekty aranżacji wnętrz mieszkań, domów, biur, sklepów, obiektów użyteczności publicznej oraz ogrodów. Opracowuje kompleksowe projekty aranżacji, jak również projekty kuchni, łazienek, rozwiązań funkcjonalnych, kolorystyki i oświetlenia.

  Studio Aranżacji Wnętrz Tryton, tel. 662 035 432, e-mail: projektywnetrza@projektywnetrza.pl, www.projektywnetrza.pl

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH