Najpopularniejsza metoda ozdabiania wielkanocnych jajek poprzez zanurzanie w kolorowych barwnikach. Fot. Shutterstock.

Zobacz galerię [20 zdjęć]

Autor: Justyna Łotowska
16 marz 2014 09:43

Pisanki wielkanocne. Jak ozdobić jajka na Wielkanoc? Pomysły, dużo zdjęć

Pisanki to najpopularniejsze ozdoby wielkanocne. Zobaczcie wielką galerię inspiracji, wybierzcie najładniejsze i ozdabiajcie, malujcie, wyklejajcie...

Zwyczaj ozdabiania jajek jest tak stary, jak ludzka cywilizacja - najstarsze znane pisanki pochodzą sprzed kilku tysięcy lat, z sumeryjskiej Mezopotamii. Na terenie obecnej Polski najstarsze odnalezione zdobione jajka pochodzą z X w.! Ta piękna i wielowiekowa tradycja naprawdę zasługuje na to, aby ją kontynuować!

Tradycyjne sposoby ozdabiania wielkanocnych pisanek:

- drapanki - powstają przez wydrapywanie wzorów na uprzednio pomalowanej skorupce jajka

- kraszanki - powstają przez gotowanie jajka w barwnym wybarze, dawniej wśród najpopularniejszych były łupiny cebuli (kolor brązowy), kora dębu lub włoskie orzechy (kolor czarny), kwiat nagietka (żółty), płatki malwy (fioletowy), listki barwinka (zielony) czy sok z buraka (różowy)

- pisanki (technika batikowa) - powstają poprzez pisanie roztopionym woskiem na skorupce lub jego nakrapianie, a następnie zanurzenie jajka w barwniku

- oklejanki - jajka oklejane nitkami, włóczką, skrawkami papieru czy tkaniny

- nalepianki - powstałe przez nalepianie skrawków kolorowego papieru

- ażurki - powstają przez nakłuwanie wydmuszki aby powstały w niej wzory, a następnie malowanie.

Jaki sposób na wielkanocne ozdoby?

Technik jest, jak widać, bardzo wiele. Którą z nich wybierzemy, nie jest tak naprawdę istotne. W ozdabianiu jajek (i w ogóle w przygotowywaniu wielkanocnych ozdób) chodzi bowiem o coś zupełnie innego. O spędzanie czasu razem i wspolną rodzinną zabawę. A także o refleksję nad nadzieją, jaką niosą ze sobą te piękne święta. Miłego dekorowania!

 

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH