• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Rafał Konopka
14 marz 2016 14:15

Ile zapłacisz za wykończenie mieszkania? Sprawdź!

Kupno nowego mieszkania zawsze wiąże się z euforią. Podekscytowani perspektywą nowego lokum zapominamy, ile czeka nas wydatków. A według portalu Kalkulatory Budowlane realny koszt wykończenia 51 m2 mieszkania dochodzi do 40 tys. zł.

Wykończenie mieszkania wymaga od kupującego nie tylko pieniędzy, ale także czasu. Często nowi właściciele po raz pierwszy mają do czynienia z branżą budowlaną i szukają pomocy u specjalistów.

Mieszkanie to zawsze duży wydatek. Zdarza się, że kupujący nie oceniają realnie kosztów jakie niesie za sobą wykończenie lokalu w stanie deweloperskim. Sporo można zaoszczędzić, jeśli część prac wykonuje się samodzielnie, ale znacznie opóźnia to datę wprowadzenia się. Zatrudnienie fachowców wiąże się z dodatkowymi kosztami, a także z koniecznością nadzorowania prac we własnym, nowym M. Wyzwaniem staje się też odpowiedni dobór materiałów co – zwłaszcza dla laika - jest złożonym procesem. W jaki sposób poradzić sobie z pułapkami czyhającymi na kupujących i wciąż nie stracić radości z posiadania nowego mieszkania? Niektórzy deweloperzy kompleksowo rozwiązują wszystkie wyzwania, które stawia rynek budowlany przed niedoświadczonym klientem.

Mnogość konkurencji sprawia, że dziś deweloper nie tylko sprzedaje mieszkania, ale stara się spełnić wszystkie potrzeby przyszłego mieszkańca. Wybrane firmy wychodzą naprzeciw oczekiwaniom i uruchamiają dodatkową usługę jaką jest wykończenie pod klucz. Dla przedsiębiorczych klientów jest to dobre rozwiązanie i jak pokazują statystyki duży odsetek kupujących decyduje się na taką opcję, przez co oferty są coraz bardziej zróżnicowane i dostosowane do różnych budżetów. Przykładem może być firma Linea, budująca w podpoznańskiej Dąbrówce. Deweloper posiada dwie oferty wykończenia pod klucz.

– Nasze propozycje różnią się przede wszystkim ceną i standardem materiałów. Wersja Comfort to pełna dowolność wyboru materiałów we wcześniej wyznaczonych limitach cenowych. Wersja Basic jest tańsza, dotyczy tylko budynków Villa i Forma, ale również pozwala klientowi dobrać materiały według upodobań – mówi Adam Wędrychowicz, z firmy Linea. Dodaje także, że koszt takiego wykończenia to 350 zł/m2, co przy mieszkaniu o powierzchni 52m2 daje zaledwie 18 200 zł. O dobór materiałów wysokiej jakości, a także doświadczonych fachowców i dopilnowanie prac - dba w tym wypadku deweloper. Jak podaje portal Rynekpierwotny.pl, zainteresowanie takim rozwiązaniem rośnie.

- Nawet 30 proc., a czasem znacznie więcej mieszkań jest nabywanych w stanie wykończonym pod klucz. Jest raczej przesądzone, że ten odsetek będzie rósł. Coraz mniej opłacalne i coraz bardziej absorbujące staje się wykańczanie mieszkań na własną rękę w zestawieniu z wciąż doskonaloną ofertą wykończeniową deweloperów. Poza tym dla klienta ważne jest posiadanie gwarancji na „wszystko” w jednej firmie – firmie deweloperskiej, która wybudowała i jednocześnie wykończyła lokal – mówi Jarosław Jędrzyński, ekspert z portalu Rynekpierwotny.pl. Ta opcja pozwala też kupującemu mieszkanie na dokładne obliczenie kosztów remontu, co za tym idzie, wliczeniu ich w kwotę kredytu. 

WASZE KOMENTARZE (1)

DODAJ KOMENTARZ
  • malwa, 2016-05-24 10:28:58

    Widziałam ofertę na Bliskiej Woli, ceny są do przyjęcia a wykończenie bardzo mi się podoba, sama nie zrobiłabym tego lepiej.

POLECAMY W SERWISACH