• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Rafał Konopka
08 marz 2016 11:54

Jak bezpiecznie kupić mieszkanie? Sprawdź!

W 2016 roku wzrost liczby inwestycji mieszkaniowych ma być jeszcze większy niż w roku ubiegłym. Oznacza to większy wybór lokali dla nabywców. O czym należy pamiętać przy zakupie mieszkania?

Szukając swojego idealnego mieszkania można kierować się wieloma kryteriami – lokalizacją, architekturą budynku, ceną. Wszystko zależy od oczekiwań klienta. - Użytkownicy naszej platformy analizują m.in. dogodną dla nich lokalizację, metraż czy odległość od centrum - mówi Paweł Gniadkowski, współzałożyciel platformy obido.pl. Dla niektórych ważne jest otoczenie – parki czy inna zieleń miejska, bliskość przedszkola, apteki lub przystanku autobusowego. Preferencje są różne.

Warto sprawdzić, co znajduje się w otoczeniu mieszkania, które chcemy kupić i jaka jest architektura samego budynku. Ważne, a może najważniejsze jest też sprawdzenie wiarygodności dewelopera.

- Są osoby, które interesuje jakość materiałów wykończeniowych czy firmy współpracujące z deweloperem – kontynuuje Paweł Gniadkowski. Jednak takich osób jest niewiele. Większość zwraca uwagę na aspekty, o których mówiłem wcześniej.

Bezpieczeństwo kupującego

Problemy finansowe dewelopera, opóźnienia w budowie itp. Zdarzają się różne sytuacje, które sprawiają, że kupujący nie może czuć się bezpiecznie. Działająca od kilku lat ustawa deweloperska ma pomóc ograniczyć takie ewentualności. Dzięki umowie przedwstępnej, zawieranej w formie aktu notarialnego klient ma czuć się bezpieczniej. Po podpisaniu takiej umowy pieniądze kupującego trafiają na rachunek powierniczy dewelopera. W ten sposób środki są wypłacane deweloperowi przez bank po zakończeniu całej inwestycji (rachunek zamknięty) lub kolejnych etapów (rachunek otwarty).

To jednak nie jedyne formy zabezpieczenia wpłat kupujących:

- Jeszcze przed podjęciem decyzji o zakupie mieszkania warto rozeznać się trochę w rynku nieruchomości - twierdzi Paweł Gniadkowski. Można sprawdzić wcześniejsze inwestycje danego dewelopera, poszukać opinii na jego temat lub porozmawiać z osobami, które już kupiły mieszkanie należące do tej lub innej inwestycji.

Należy pamiętać, że deweloperzy mają obowiązek przedstawić klientom prospekt zawierający dane na temat inwestycji i mieszkań.

WASZE KOMENTARZE (1)

DODAJ KOMENTARZ
  • krista, 2016-05-24 10:27:48

    Poza wszystkimi potrzebnymi oczywiście zaleceniami jestem za tym żeby przyjrzeć się poprzednim inwestycjom dewelopera, to też jest jakiś wyznacznik solidności, bardzo mi się podobają mieszkania na osiedlu Bernadowo Park, takiej lokalizacji i mniej więcej takiego standardu szukam.

POLECAMY W SERWISACH