• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Rafał Konopka
27 kwi 2016 14:30

Jak zabezpieczyć mieszkanie na majówkę?

Weekendy w połączeniu ze słoneczną pogodą zachęcają do kilkudniowych wyjazdów. Jak zabezpieczyć mieszkanie, aby nie paść ich ofiarą w trakcie zbliżającej się majówki?

W tym roku jeden dzień urlopu wystarczy, aby weekend na przełomie kwietnia i maja zamienić w czterodniowy relaks. Jeszcze dłużej mogą odpoczywać te osoby, które zdecydują się wziąć cztery dni wolnego. Wówczas długi, majowy weekend zamieni się w majowy tydzień i potrwa aż dziewięć dni.

− Okres świąteczny i wakacyjny to często doskonała okazja dla włamywaczy. Niestety do tej listy należy również dopisać długie weekendy jak na przykład majówkę czy też wolne dni w okolicach Bożego Ciała − mówi Radek Pallach z firmy Elephant, zajmującej się smart home security. − Policyjne statystyki, komunikaty ostrzegawcze oraz wzmożone działania Policji wskazują, że właśnie wtedy jesteśmy szczególnie narażeni na włamania. W okresie od lipca do sierpnia 2015 roku ze wszystkich kradzieży z włamaniem, aż 19 proc. dotyczyło tych do mieszkań i domów − dodaje. Dlatego aby móc w pełni cieszyć się majówką, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Tajne schowki i cztery spusty

Przede wszystkim nie należy pozostawiać kluczy w przewidywalnych miejscach. Złodziej z pewnością zajrzy pod wycieraczkę, do doniczki oraz dokładnie obejrzy okolicę drzwi. Ważne jest również, aby przed wyjściem z mieszkania upewnić się, czy wszystkie okna i drzwi są dokładnie zamknięte. Nawet lekko uchylone okno lub też większa szpara pomiędzy ramą okienną a skrzydłem okna może być zachętą dla włamywaczy. Dlatego chcąc uchronić się przed splądrowaniem mieszkania powinniśmy opuścić wszystkie rolety, a drzwi wejściowe zamknąć na wszystkie zamki do końca.

Z sąsiadami w zgodzie

Pamiętaj o sąsiadach – nie bądź anonimowy. Dobre relację sprawią, że sąsiad nie zawaha się zadzwonić na policję, jeśli w pobliżu naszego mieszkania będą znajdować się podejrzane osoby. Bezpieczeństwo to przede wszystkim sposób myślenia, a sąsiedzka czujność może okazać się niezwykle przydatna i pomocna. Dlatego tak ważne jest poinformowanie sąsiadów o planowanym wyjeździe oraz osobach, które ewentualnie mogą w tym czasie przebywać w naszym mieszkaniu. Jeśli ktoś lub coś wzbudzi w nich wątpliwości np. usłyszą hałasy lub zobaczą podejrzaną osobę przy drzwiach, będą mogli odpowiednio zareagować, tym samym na przykład udaremniając włamanie. Warto również zostawić im numer telefonu. Dzięki temu będą mogli szybko skontaktować się z nami w razie niepokojących sygnałów. Sąsiedzka czujność podnosi poziom naszego bezpieczeństwa i może uchronić przed włamaniem.

Okna na świat włamywacza

Pomoc sąsiadów jest bezcenna. Chcąc jednak chronić mieszkanie przed splądrowaniem należy wziąć sprawy w swoje ręce. Nie zdradzajmy obcym naszych codziennych nawyków, ani wakacyjnych planów. Wyjeżdżając nie należy pozostawiać w drzwiach żadnych wiadomości, np. „Wracam w środę 4 maja”. Informacje o miejscu pobytu oraz dacie powrotu zapisane na kartce i włożone w drzwi np. dla inkasenta są doskonałym źródłem wiedzy dla włamywacza.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH