• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
19 sty 2017 09:59

Jakie warunki musi spełniać projekt MDM?

„Mieszkanie dla młodych” oferuje wsparcie dla osób inwestujących w swoją pierwszą nieruchomość. Projekt musi jednak spełniać odpowiednie warunki. Sprawdź jakie.

Ściśle określona grupa odbiorców dzięki MDM może starać się o uzyskanie dofinansowania. Pomoc dla budujących dom metodą gospodarczą stanowi możliwość zwrotu części podatku VAT.

Projekt domu a „Mieszkanie dla młodych”

Zasady preferencyjnego programu MDM są jasno zdefiniowane. Opinii podlega zarówno inwestor, jak i dom, którego budowy chce się podjąć. Ze wsparcia może skorzystać małżeństwo lub osoba samotna w wieku do 35 lat (w przypadku małżeństwa brany jest pod uwagę wiek młodszego małżonka), brak własności nieruchomości (w chwili ubiegania się o MDM i w przeszłości, z wyłączeniem osób i rodzin z min. trojgiem dzieci).

Kluczowa jest wielkość nieruchomości – maksymalna powierzchnia użytkowa budowanego domu jednorodzinnego nie może mieć więcej niż 100 mkw. lub w przypadku osób wychowujących co najmniej troje dzieci – 110 mkw.

MDM daje możliwość odzyskania części poniesionych kosztów. Szacunkowo będzie to kwota kilkunastu tysięcy złotych. W kontekście powierzchni użytkowej domu jednorodzinnego, który miałby spełnić warunki programu, warto zwrócić uwagę, że balkony, loggie, tarasy, antresole, szafy i schowki w ścianach, pralnie, garderoby, suszarnie, wózkownie, strychy i piwnice nie są wliczane do ostatecznej powierzchni domu – komentuje architekt Judyta Rybka, ekspert firmy Extradom.

Budowa domu bez kredytu hipotecznego

Warto zwrócić uwagę, że w przypadku ubiegania się o pomoc w zakresie MDM przez inwestorów budujących dom, w przeciwieństwie do osób kupujących mieszkanie nie zachodzi konieczność zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Wniosek o zwrot poniesionych wydatków można złożyć tylko raz, po zakończeniu budowy.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH