Wnętrze jest bardzo jasne, a to za sprawą okien na wielkości całej ściany. Fot. Arte Dizain
Wnętrze jest bardzo jasne, a to za sprawą okien na wielkości całej ściany. Fot. Arte Dizain
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Redakcja Archiconnect.pl
27 maj 2016 14:53

Projektant wnętrz o potrzebach klienta

Z jakimi najistotniejszymi problemami boryka się na rynku projektant wnętrz? - mówi mgr. inż. arch. Agnieszka Hajdas-Obajtek, założyciel studia projektowego Arte Dizain.

Projektant vs urzędnik

Największym problemem z mojego punktu widzenia, jest borykanie się z urzędami oraz uzgodnienia projektów. Poza wnętrzami mieszkalnymi zajmuję się projektowaniem architektonicznym budynków oraz projektowaniem wnętrz komercyjnych. Takie projekty wymagają uzgodnień i pozwoleń. Niestety często natrafiamy na utrudnienia w tej dziedzinie i jest ona chyba dla mnie najmniej przyjemna część działania. Oczywiście nie można generalizować i wrzucać wszystkiego do jednego worka, ponieważ czasami trafiam na ludzi w urzędników, którzy po prostu chcą pomóc.

Tematem trudnym dla wielu projektantów wnętrz jest często zrozumienie z klientem przez cały proces projektowy

Projektant wnętrz musi mieć szczególny dar bycia psychologiem i posiadać umiejętność słuchania inwestora. Jeśli nie ma takiego daru, tworzenie koncepcji jest bardzo trudne i wymaga znacznie większej liczby podejść. Umiejętność słuchania o potrzebach klienta oraz o stylu, w którym dobrze się czuje, zrozumienie go, sprawia, że proces projektowy przebiega zdecydowanie przyjemniej i tylko wtedy naprawdę możemy spełnić marzenia klienta, a nie swoje. A chyba o to w tym chodzi. Ma na to wpływ nawet obserwacja wizualna klienta, sposób ubierania oraz jego zainteresowania i styl życia. Myślę, że w pracy dobrego projektanta ważne jest tworzenie wizji wnętrz zgodnej z oczekiwaniami inwestor,a a nie spełnianie wyłącznie własnych wizji. Myślę, że wyważenie tej granicy jest często trudne w pracy projektanta.

CAŁY WYWIAD Z AGNIESZKĄ HAJDAS-OBAJTEK PRZECZYTASZ TU

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH