• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Marta Pancewicz
17 paź 2017 10:27

W zawodzie architekta nie wolno się poddawać

Tworzy część zespołu projektowego, który na swoim koncie ma międzynarodowe sukcesy. Uwielbia skomplikowane projekty i nie poddaje się w dążeniu do celu. O największych osiągnięciach opowiada arch. Marta Sękulska-Wrońska, współwłaściciel pracowni projektowej WXCA.

Studio projektowe WXCA zostało założone w 2007 roku przez absolwentów Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej: Szczepana Wrońskiego i Wojciecha Condera. Dziś składa się z grupy kilkunastu profesjonalistów, których prawdziwą pasją jest architektura. Jednym z nich jest arch. Marta Sękulska-Wrońska – współwłaściciel pracowni. Podczas 13 edycji Studia Dobrych Rozwiązań arch. Marta Sękulska-Wrońska, będąca gościem specjalnym opowiedziała o najciekawszych projektach pracowni WXCA. Wspomniała o nagrodach oraz ciężkiej pracy, która poprzedza sukces każdego projektu.

Jednym z czołowych projektów pracowni jest Bałtycki Park Sztuki w Parnu, w Estonii. Ideą konkursu, którego zwycięzcami została pracowania WXCA, było stworzenie wspólnego miejsca prezentacji dorobku kulturalnego poszczególnych krajów, gdzie możliwa będzie wymiana doświadczeń i kultur zacieśniająca wspólnotę krajów bałtyckich.

To był trudny, ale też fascynujący projekt. Zakładał stworzenie całorocznego budynku osadzonego na lądzie oraz 9 budynków sezonowych, znajdujących się na wodzie. Każdy z nich miał reprezentować jeden kraj bałtycki, a umieszczenie ich na wodzie miało umożliwić transport ekspozycji drogą wodną do innych miast nadmorskich – mówiła arch. Marta Sękulska-Wrońska. Woda, na której znajdują się budynki wszystkich państw bałtyckich, ma być przestrzenią sprzyjającą ich integracji, interakcji i wymianie kulturalnego dziedzictwa. – Jesteśmy ogromnie dumni, to dla nas wielki sukces. Nasz projekt został wyłoniony spośród kilkuset zgłoszonych projektów. Warto startować w zagranicznych konkursach, nawet, jeśli wydaje się nam, że nasze szanse są małe - mówiła architekt.

Pracownia WXCA została również laureatem konkursu na projekt i realizację nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego na cytadeli Warszawskiej i okolicy. To kolejne, wielkie osiągnięcie tego zespołu architektów. Projekt zakłada powstanie nowych obiektów kubaturowych o łącznej powierzchni ok 70 000 mkw. Swoje miejsce znajdą w nich bogate zbiory muzeum, łącznie z samolotami oraz czołgami. Zaprojektowaliśmy również kładkę pieszą na osi Al. Wojska Polskiego, która, mamy nadzieję, będzie doskonałym miejscem na rodzinne spacery – podkreślała arch. Marta Sękulska-Wrońska.

Podczas wystąpienia architekt wspomniała również o realizacji Muzeum Miejsca Pamięci w Palmirach. Projekt ten znalazł się wśród finalistów konkursu Życie w Architekturze 2012 oraz był nominowany do nagrody przyznawanej przez Komisję Europejską, Parlament Europejski oraz Fundację Miesa van der Rohe. – Ta nagroda jest dla architekta tym, czym Oscar dla aktora. To ogromne wyróżnienie i dowód, że w zawodzie architekta nie wolno się poddawać – mówi arch. Marta Sękulska-Wrońska. Zagraniczni inwestorzy mają bardzo wysokie wymagania, jednak my uważamy to za zaletę. Lubimy wyzwania – dodaje. 

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

CZYTAJ WIĘCEJ