Plac Kaszubski był miejscem spotkań, odpoczynku i przestrzenią, która pozwala poznać bliżej literaturę związaną ze światem designu. Fot. Piotr Sawczuk.

Zobacz galerię [13 zdjęć]

Plac Kaszubski był miejscem spotkań, odpoczynku i przestrzenią, która pozwala poznać bliżej literaturę związaną ze światem designu. Fot. Piotr Sawczuk.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Piotr Sawczuk
13 lip 2015 13:13

Festiwal wzornictwa – czyli Gdynia Design Days w obiektywie

Liczne wystawy, wykłady, projekcje filmowe, warsztaty dla dzieci i młodzieży. Gdynia Design Days po raz kolejny pokazała to co w designie najlepsze.Zakończyła się ósma edycja jednego z większych festiwali promujących design w Polsce. Dziesięć lipcowych dni zapewniło wszystkim miłośnikom dobrego projektowania i dobrej zabawy wiele pozytywnych emocji. Podczas trwania Gdynia Design Days, poza stacjonarnymi wystawami, odbyło się aż około 90 interaktywnych spotkań.

Wystawy, wystawy, wystawy

Jednym z głównych punktów na mapie Gdyni podczas trwania festiwalu był Pomorski Park Naukowo Technologiczny Gdynia. To właśnie tu ośmiu projektantów z Polski i zagranicy zaprezentowało prototypy inspirowane miejską aktywnością, relacjami społecznymi oraz działaniami na styku światów off- i on-line. 

W Muzeum Miasta Gdyni stanęła niezwykle interesująca wystawa, promująca twórczość znanego polskiego projektanta Tomka Rygalika, natomiast Plac Kaszubki stał się przestrzenią przeznaczoną specjalnie dla dzieci i młodzieży.

Dla nieco starszych

„Dom. Osiedle. Mieszkanie - przestrzeń życia Polaków na osiedlach mieszkaniowych” - pod tym hasłem odbył się wykład urbanistów i architektów: Joli Starzak oraz Dawida Strębickiego. W ciekawy sposób zaprezentowali oni charakter wybranych osiedli mieszkaniowych w Polsce w latach 30-tych, 70-tych i współczesnych. Z kolei historyk sztuki Katarzyna Andrzejczyk-Briks opowiedziała, jak internet zmienił oblicze designu. Poruszyła ciekawy wątek - jak w dzisiejszych czasach, przy użyciu najnowszych technologii poradzić sobie z nowymi problemami jakie niesie sieć.

Można było wziąć również udział w warsztatach „Jak sprzedać swój projekt?”, które poprowadziła Renata Paczkowska-Kostrzewska – absolwentka Socjologii, Public Relations oraz Szkoły Trenerek i Trenerów Heuresis w Krakowie. Celem warsztatów było podniesienie umiejętności projektantów wzornictwa w zakresie prezentacji, negocjacji, podstaw sprzedaży, marketingu oraz etykiety w biznesie.

I coś dla młodszych miłośników designu

”Co to jest Design? Krzesła.” - podczas tych warsztatów, połączonych z wystawą, dzieci miały okazję przyjrzeć się temu dość rzadko zauważanemu, niezwykłemu i codziennie użytkowanemu meblowi. Kuratorzy wystawy opowiedzieli o historii krzesła, jego budowie oraz funkcjach. Podczas warsztatów „Jak zrobić niewidzialne krzesło?” dzieci wykonywały natomiast paski z taśmy nośnej, dzięki której mogły stworzyć pasek umożliwiający siedzenie w komfortowej pozycji – bez krzesła. Posłużyły do tego oryginalne pasy „chairless” zaprojektowane przez Alejandro Aravena dla firmy Vitra.

Organizatorzy zaprosili również najmłodszych do spaceru po niezwykłym domu Pana Technika w asyście adepta Akademii Pana Technika. Dzieci zapoznały się tam z arkanami fascynujących instalacji technicznych, które Pan Technik zbudował w swoim mieszkaniu. Po spacerze, dzieci samodzielnie konstruowały własne roboty na bazie systemów Lo Fi Robot.

W tym roku festiwal Gdynia Design Days odbywał się pod hasłem "Sieci”.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH