Studio Dobrych Rozwiązań

Dobrzemieszkaj.pl - projektowanie, aranżacja wnętrz, wystrój mieszkania

Prestige Plus to kolekcja mebli do sypialni marki Barnini Oseo, którą wyróżnia wyrafinowana forma podkreślająca ich ekskluzywny charakter. Fot. Barnini Oseo

Prestige Plus to kolekcja mebli do sypialni marki Barnini Oseo, którą wyróżnia wyrafinowana forma podkreślająca ich ekskluzywny charakter. Fot. Barnini Oseo
  • Autor: Urszula Tatur
  • 28 maj 2014 12:27

15 romantycznych sypialni w pałacowym stylu. Piękno czy kicz?

Delikatne beże, słodkie fiolety czy pudrowe róże? Romantyczny glamour czy liryczna klasyka? Cokolwiek wybierzesz, jedno jest pewne - kobiece wnętrze musi mieć styl!

Beże, róże czy jasne odcienie fioletów to kolory delikatne, subtelne, a tym samym bardzo kobiece. Z tego względu doskonale zbudują one buduarowy nastrój w sypialni. Pałacowe inspiracje z pewnością podkreślą jej romantyczny charakter.

Buduarowy charakter

Tradycyjnie buduar to niewielki, lecz wytwornie umeblowany pokój przeznaczony tylko i wyłącznie dla Pani domu. Znajdujący się między salonem a sypialnią, pełnił on rolę garderoby, gotowalni, a z czasem miejsca intymnych spotkań. Pojawił się w architekturze pałaców francuskich na początku XVIII w., upowszechnił w okresie rokoka i przetrwał aż do początków XX wieku. Od początku wiązał się on więc z wykwintem i dystynkcją pałaców. Obecnie o buduarowym charakterze pomieszczenia – najczęściej sypialni, decyduje jego bardzo kobieca stylistyka, przejawiająca się w doborze kolorów, m.in. beży, róży czy fioletów – zazwyczaj w jasnym, pastelowym odcieniu; w bogatej, barokowej ornamentyce zarówno tapet jak i samych mebli oraz licznie obecnych wykwintnych dodatkach, detalach i bibelotach.

Pałacowy styl

Styl pałacowy w dekoracji wnętrz wywodzi się z architektury barokowej. Cechuje go zatem wszechobecny przepych, który aktualnie wiąże się nieodzownie z luksusowym charakterem wystroju wnętrz. Z jednej strony wyróżniać więc go będą tradycyjne wyznaczniki stylu barokowego, takie jak mnogość zdobień, finezja form oraz bogactwo ornamentyki. Z drugiej – niezwykła wręcz precyzja wykonania mebli i dekoracji, przy użyciu najwyższej jakości materiałów, będące bezpośrednim nawiązaniem do wartości antyków. Stąd współcześnie pałacowy styl kojarzony jest z wystrojem rezydencji. Jednakże, przy odrobinie wyobraźni, śmiało można go przenieść do o wiele skromniejszych przestrzeni mieszklanych.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

NEWSLETTER DOBRZEMIESZKAJ.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Dobrze Mieszkaj codziennie w Twojej skrzynce

GALERIE PROJEKTANTÓW

ARCHITEKT RADZI

W tym tygodniu na pytania czytelników portalu odpowiada:

Autorskie Studio Projektu QUBATURA