• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
31 sty 2011 11:53

Harmonia wewnętrzna

Każdą przestrzeń, w której mieszkamy, należy podzielić na strefy. Mogą one się przenikać, ale nie powinny zakłócać naszego naturalnego trybu życia. Jedną z ważniejszych stref w mieszkaniu jest część sypialniana... – mówi architekt wnętrz Katarzyna Żukowska, która radzi naszym czytelnikom, jak urządzić sypialnię dla dwojga.

Łóżko Arca (proj. Paola Piva) wyposażone w klasyczną, solidną ramę w zależności od wykończenia może być sennie romantyczne, jak i zdecydowanie nowoczesne. Cena: od ok. 9.900 zł, Mood Design.

Mood Design
fot. Mood Design

Siła spokoju

Sypialnia powinna zapewnić nam komfortowy wypoczynek po długim dniu. Powinna być wygodna, spokojna, cicha i przytulna. Dlatego też należy właściwie rozplanować jej rozkład: najlepiej z łatwo dostępną, przestronną garderobą i praktyczną łazienką.

W domach o kilku kondygnacjach wykształtował się podział na część niższą - dzienną i część wyższą - nocną lub też prywatną. Natomiast w mieszkaniach, gdzie przestrzeń jest na jednym poziomie, należy w rozsądny sposób dokonać podziału. Możliwości jest mnóstwo, najwięcej zależy od fantazji projektanta i zasobności portfela inwestora.

Więcej słońca!

Podstawą dobrze rozplanowanej sypialni w przestrzeni mieszkania są okna wychodzące na stronę wschodnią. Poranne słońce doda nam optymizmu i energii na cały dzień. A gdy lubimy spać lub często oglądamy filmy, warto zainwestować w zaciemniające zasłony lub rolety rzymskie. Tkaniny spełnią swoją funkcję oraz ocieplą wnętrze. Niesamowita ilość wzorów i kolorów zadowoli najbardziej wymagającego klienta.

Związki partnerskie

W sypialni dla dwojga koniecznie trzeba zapewnić dostęp do łóżka z obu stron: zaleca się 80 cm z każdej strony. Taka odległość ułatwi nam wstawanie i poruszanie się wokół niego.

Należy zadbać, aby wszystkie funkcjonalne meble i przedmioty znalazły się z zarówno z lewej, jak i z prawej strony. Potrzebne są dwie szafki nocne, dwie lampki, dwie poduszki, itp. Jeżeli jednak nie ma aż tak dużo miejsca i łóżko trzeba przysunąć do ściany, należy zadbać, żeby nie była ona zimna. Rozwiązań jest wiele: możemy zamówić u tapicera pikowaną tkaninę, pokryć ścianę tapetą lub okładziną ścienną z MDF-u.

Ład bez przeładowania

Oprócz łóżka i szafek często w sypialni pojawia się biurko z komputerem, bo nie udało nam się wygospodarować miejsca w innej strefie. Ten mebel niezbyt pasuje do sypialni, bo jest to przecież miejsce relaksu i spokoju. Zastąpmy je np. toaletką lub wygodnym szezlongiem. Niezbędna jest natomiast szafa z podziałem na garderobę „jej i jego” tak, aby nie przeszkadzać sobie przy codziennym ubieraniu.

Jeszcze raz światło
' title=
W sypialni należy zaprojektować kilka rodzajów oświetlenia tak, aby światło było funkcjonalne w zależności od pory roku, pory dnia i potrzeb użytkowników. Warto przewidzieć więcej punktów świetlnych, bo nie wszystkie muszą być włączone jednocześnie. Światło sufitowe powinno oświetlać całą przestrzeń, pozostałe lampy doświetlają jedynie określoną strefę. Ważne, żeby oprawy były tak dobrane, aby leżąc w łóżku światło nie drażniło oczu. Dobrze zaprojektowane oświetlenie pozwala na to, by np. mąż mógł spać, gdy żona czyta książkę. Dla bardziej wygodnych polecam sterowanie całym oświetleniem w jednym punkcie przy łóżku. Coraz częściej klienci decydują się także na elektrycznie sterowane tkaniny okienne, tj. zasłony czy rolety rzymskie. Nie wstając z łóżka możemy przysłaniać okna za pomocą pilota.
arch. wnętrz Katarzyna Żukowska

WASZE KOMENTARZE (1)

DODAJ KOMENTARZ
  • danka, 2011-02-03 14:20:30

    mam problem pokoik ma 16m wstawiłam łóżko co ma wymiary 2mna 140stoi segment jedna osoba kładzie się normalnie druga po czterech wchodzi i wychodzi .Jak widzicie rozwiązanie proszę o podpowiedz ękuje

POLECAMY W SERWISACH