Studio Dobrych Rozwiązań

Dobrzemieszkaj.pl - projektowanie, aranżacja wnętrz, wystrój mieszkania

Fot.Studio Migafka / Janpol.

Fot.Studio Migafka / Janpol.
  • Autor: Elżbieta Ławreniuk
  • 10 marz 2014 05:08

Materac do sypialni - jaki wybrać?

Przeciętny człowiek około jednej trzeciej swojego życia spędza w łóżku. Warto zadbać, aby ten czas służył pełnej regeneracji naszego organizmu.

Dobry sen jest gwarancją naszego zdrowia - każdy z nas, wie, jak ważny jest komfortowy sen, dlatego warto poważnie podejść do wyboru materaca.

Dobry materac to…?

...taki na którym się wyśpisz. Wstaniesz wypoczęty, bez żadnych dolegliwości. Sen jest indywidualną sprawą każdego, więc naturalne jest, że każdy z nas ma inne potrzeby i przyzwyczajenia– jeden śpi na brzuchu, drugi na boku. Ważne aby w trakcie snu nasz kręgosłup odpoczywał. Aby lepiej określić swoje upodobania, warto zapoznać się z różnicami i właściwościami poszczególnych materacy. Nie sugerujmy się wyłącznie ceną – zakup materaca powinniśmy potraktować jako inwestycję na kilka lat. Przy zakupie dokładnie sprawdźmy materac – najlepszym, sprawdzonym sposobem jest po prostu położenie się na materacu na kilka minut w pozycji w której najczęściej śpimy.

Rodzaje materacy

Ze względy na rodzaj materiału z jakiego został stworzony materac oraz jego konstrukcja wyróżniamy kilka rodzajów materacy.

- Kieszonkowe - tworzą go pionowo umieszczone sprężyny, które są umieszczone w oddzielnych kieszonkach tkaniny. Sprężyny pracują niezależnie od siebie.

- Bonnellowe (sprężynowe) - ich konstrukcję stanowią połączone ze sobą sprężyny, obłożone warstwą ochronną wykonaną z filcu, włókien kokosowych lub innego materiału, którego zadaniem jest zabezpieczenie przed wydostaniem się sprężyn na zewnątrz.

- Piankowe - dopasowują się do kształtu ciała. ze względu na rodzaj pianki z jakiej zostały wykonane różnią się od siebie właściwościami.

- Termoplastyczne - posiadają wysoką elastyczność, dzięki czemu dopasowuje się do kształtu naszego ciała - odpowiada temperaturze ciała oraz ciężarowi użytkownika. W czasie spania pianka mięknie pod wpływem ciepła, dzięki czemu rozpraszane są miejsca nadmiernego ucisku.

- Lateksowe - cechuje je wysoka elastyczność. Porowata struktura zapewnia dobrą cyrkulację powietrza. Materace tego rodzaju polecane są szczególnie alergikom.

Twardość

Przy wyborze materaca warto zwrócić uwagę na jego twardość. Zaleca się, aby była ona dostosowana do wagi ciała. Osoby o masie ciała do 80 kg powinny wybrać materac o twardości oznaczonej symbolem H2. Dla osób ważących od 80 do 100 kg poleca się materace o twardości H3, a powyżej 100 o oznaczeniu H4.

W materacach wyróżniamy tzw.strefy twardości. W praktyce oznacza to podział materaca na strefy (maksymalnie 7) o zróżnicowanej twardości, tak aby poszczególne części ciała były podparte w odpowiedni sposób.

 Duże łózko – jeden czy dwa materace?

Korzystniejszym rozwiązaniem jest dobór dwóch różnych materacy o właściwościach najbardziej odpowiadających użytkownikowi, tak aby każdy spał komfortowo. Dwa materace szczególnie poleca się osobom, które śpią w jednym łóżku a mają znacząco różną wagę. Jeśli zdecydujemy się na zakup dwóch materacy do jednego łóżka, pamiętajmy, żeby były jednakowej wysokości i mocno do siebie przylegały. Jeśli zdecydujemy się na wybór jednego materaca wybierzmy taki, który reaguje na nacisk punktowo (np. materac kieszeniowy), dzięki czemu śpiąc we dwójkę nie będziemy odczuwać ruchów drugiej osoby.

Pokrowiec na materac

Niektóre materace posiadają zdejmowane pokrowce, dzięki czemu w łatwy sposób możemy go wyprać, wymienić. Pomoże nam to w utrzymaniu czystości.  Niektóre mają dwustronny pokrowiec przeznaczony na lato i zimę. Strona letnia zazwyczaj wykonana jest z bawełny, strona zimowa z materiałów z dodatkiem wełny.

WASZE KOMENTARZE (11) + DODAJ KOMENTARZ

NEWSLETTER DOBRZEMIESZKAJ.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Dobrze Mieszkaj codziennie w Twojej skrzynce

GALERIE PROJEKTANTÓW

ARCHITEKT RADZI

W tym tygodniu na pytania czytelników portalu odpowiada:

Autorskie Studio Projektu QUBATURA