Garderoba Komandor z 2017 roku. Fot. Komandor

Zobacz galerię [6 zdjęć]

Garderoba Komandor z 2017 roku. Fot. Komandor
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Anna Usakiewicz
01 marz 2017 10:14

Meble w polskich domach – tak urządzaliśmy w ciągu 25 lat

Na przestrzeni lat, na rynku systematycznie pojawiają się nowe trendy meblowe, promujące funkcjonalne i estetyczne rozwiązania.  Zobacz, jak wyglądały polskie mieszkania wcześniej i jak zmieniło się ich oblicze dzisiaj.

Mając do dyspozycji szeroki wachlarz gotowych i projektowanych na wymiar mebli, możemy dziś sprytnie zagospodarować każdą, nawet niewielką przestrzeń. 

PRL-owski szyk

Kiedyś na salonach królowały regały i meblościanki z sosny, jasnych i ciemnych jesionów z połyskiem lub z płyty paździerzowej. Meblościanki z połyskującymi frontami, to był prawdziwy hit i często jedyny dostępny model mebli na rynku. Te „meble segmentowe” składały się z kilku części, które po zmontowaniu zajmowały całą ścianę i można je było komponować ze sobą w różny sposób. Na przeszklonych półkach prezentowano białe i kolorowe kryształy lub serwisy kawowe, a w zamykanych barkach przechowywano rodzinne skarby. Rozkładane wersalki, obite zwykłym materiałem, za dnia służyły jako zestaw wypoczynkowy, a w nocy jako łóżka sypialniane. Klienci nie mieli zbyt wielu możliwości wyboru i zadowalali się tym, co aktualnie było dostępne w sklepie. Ograniczone możliwości asortymentu, powodowały, że domownicy dostosowywali do mebli – często wystanych w długich kolejkach – swoje potrzeby, idąc niejednokrotnie na kompromis i rezygnując z ciekawego wyglądu oraz indywidualizmu jedynie na rzecz funkcjonalności. Meblościankę można było urozmaicić np. poprzez wstawienie do niej opuszczanego łóżka czy blatu biurka i w ten sposób otrzymywało się półko-tapczan, często goszczący w pokojach dziecięcych. O projektowaniu wnętrz i aranżowaniu przestrzeni nikt wtedy specjalnie nie myślał.

Nowe możliwości

Szafa, która pierwotnie była meblem usytuowanym głównie w przedpokoju, wraz z pojawieniem się szaf na wymiar z drzwiami przesuwnymi wypełnionymi lustrem, zagościła też w sypialniach, jako praktyczny mebel do przechowywania. Miejsce jesionów i połysków zajęły biel, buk, olcha i dąb. Obecnie szafa to coś więcej niż mebel, ponieważ dzięki swojej różnorodności idealnie komponuje się z każdym pomieszczeniem, stając się niejednokrotnie elementem ozdobnym we wnętrzu.

Jakość i wymiar produktu to dziś nie wszystko. Konsumenci chcą, żeby ich meble nie tylko dobrze się prezentowały, ale też by tworzyły spójną kompozycję wpasowaną w domową przestrzeń i panujący w niej klimat. Taką możliwość dają nam meble na wymiar, dzięki którym możemy zaaranżować i dobrze wykorzystać każdy, nawet nieustawny kąt. Dostępna na rynku mnogość kombinacji materiałów, ich kolorystyki i ciekawych faktur, zapewnia nam nieograniczone możliwości indywidualnej aranżacji wnętrz, a przede wszystkim wyrażenie siebie i swojego stylu – radzi Monika Szczęsny, projektantka wnętrz firmy Komandor. 

Dzięki meblom wykonanym na indywidualne zamówienie, jesteśmy w stanie zagospodarować miejsce od podłogi aż po sufit, a także zaadaptować mało ustawne i nietypowe wnęki. Regały i meble modułowe, wykonane w dowolnych kolorach, współgrających z naszym gustem i aktualnymi trendami, wpasowują się doskonale w zakamarki pomieszczenia, natomiast szafy przesuwne z eleganckimi drzwiami stają się ozdobą całego salonu oraz miejscem, w którym można w przemyślany sposób schować odzież i inne akcesoria.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH