Sypialnia zainspirowana skandynawską stylistyką. Wnętrze jest jasne, przytulne i sprzyja odpoczywaniu. Projekt: Marta Kruk. Fot. Bartosz Jarosz.

Zobacz galerię [12 zdjęć]

Sypialnia zainspirowana skandynawską stylistyką. Wnętrze jest jasne, przytulne i sprzyja odpoczywaniu. Projekt: Marta Kruk. Fot. Bartosz Jarosz.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Alicja Pietrowska
11 lut 2016 10:51

Modna sypialnia. Tak ją urządzisz w stylu skandynawskim

Wnętrza zainspirowane Skandynawią są proste, jasne, a przede wszystkim uniwersalne. Sypialnia w tym stylu to oaza wypoczynku i relaksu. Co wyróżnia taką aranżację?

Przede wszystkim jasna kolorystka, duża ilość światła oraz widoczne elementy nawiązujące do natury. Wiodącym kolorem jest biel, którą łączy się z funkcjonalnymi meblami oraz stylowymi dodatkami. Ten prosty, ale też niezwykle orzeźwiający design idealnie oddaje klimat północnych fiordów i odzwierciedla styl życia Skandynawów, ceniących sobie przyrodę, harmonię oraz spokój. 

Bardzo charakterystyczne dla skandynawskich aranżacji jest praktyczne i funkcjonalne podejście do aranżowania przestrzeni. Ważną rolę odgrywają naturalne materiały, więc zazwyczaj podłogi i meble są drewniane – olejowane lub pomalowane kryjącą białą farbą. Do najczęściej wykorzystywanych surowców należy sosna, klon, jesion czy drewniana sklejka. Materiały te podkreślają tkaniny, do których zaliczamy bawełnę, len, wełnę, a dodatkowo skórę.

Wszystkie te elementy, w tym także meble nie muszą być nowe. Z powodzeniem można także stosować te już używane, z widocznym znakiem czasu - lub stylizowane na takie. Odpowiednio dobrany mebel potrafi całkowicie zmienić klimat panujący w pomieszczeniu. Białe łóżka oparte na drewnianej ramie oraz bogate w wyrazie szafy i komody dodadzą wnętrzu ładu i harmonii – czyli tego, czego oczekujemy od stylu skandynawskiego.  

Styl skandynawski charakteryzuje prostota i funkcjonalność, ale w szykownym wydaniu. Wszystkie wybierane dodatki muszą się więc uzupełniać oraz tworzyć całość spójną wizualnie. Ważna rolę pełni światło dzienne i sztuczne. Wybierając lampę, musimy jednak zwrócić uwagę nie tylko na jej moc, ale również na to, gdzie będzie jej przeznaczenie, czy będzie wisiała lub stała i czy będzie widoczna. W stylu skandynawskim najlepiej sprawdzą się gładkie klosze i proste linie, jednak o charakterystycznym, nietuzinkowym kształcie. Żyrandol może stać się centralnym punktem skandynawskiej sypialni, która przyciąga wzrok oraz skupia na sobie uwagę. 

Więcej inspirujących przykładów w galerii zdjęć. 

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH