• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
30 marz 2009 23:22

Toaletki dla współczesnej damy

Toaletka to niezbędny mebel również w sypialni współczesnej damy.

"Tak chciałabym, tak umiałabym powiewną być niby dym. Królewną być, złote kwiatki rwać, i trenować nowe miny, i przed lustrem stać. Tak bym chciała damą być, ach, damą być, ach, damą być..." - śpiewała przed laty Maryla Rodowicz. Trenowanie nowych min, wykonywanie perfekcyjnego makijażu czy zawieszenie na szyi łańcuszka z brylantem ułatwi... toaletka. Szczególnie ta z ogromnym lustrem.

Moda na toaletki zaczęła się w XVII wieku, nasilając się sto lat później. Wówczas, po słoiczki z pudrami i pomadami, flakony z pachnidłami i proszki do posypywania peruk, równie często sięgali mężczyźni i kobiety. Jeszcze w połowie XIX wieku stolik (często wyposażony w miednicę), z zawieszonym nad nim lustrem, nazywany był gotowalnią. Przed okiem ciekawskich zasłaniał go parawan. Toaletki, zmieniające swój wygląd zgodnie z aktualnie panującym stylem, od początku pomyślane były jako mebel wielofunkcyjny.

Często, oprócz sypialnianych, zdobiły również wnętrza salonów, przedpokoi lub gabinetów, pełniąc rolę stolika do robótek ręcznych lub sekretarzyka, przydatnego podczas wypisywania bilecików i ukrywania sekretnych listów. W końcu długie szykowanie się do wyjścia, w oczywisty sposób związane było z zalotami...

Farfalla to komoda-toaletka w stylu art déco; struktura drewniana, trzy szuflady, na frontach czeczot; fragmentarycznie wpleciony palisander i drzewo różane z macicą perłową, ok. 21.600 zł, Carpanelli/Patt Mebel.

Carpanelli/Patt Mebel
fot. Carpanelli/Patt Mebel

Komoda z ruchomą toaletką; blat pokryty srebrną folią lub skórą o fakturze krokodyla; dąb barwiony na wengé lub tek, Fratelli Rossetto/Studio Italia, ok. 4.980 zł (komoda), 2.590 zł (toaletka).

Fratelli Rossetto/Studio Italia
fot. Fratelli Rossetto/Studio Italia

Diva, toaletka w stylu art déco, z drewna olchy czerwonej i amerykańskiego orzecha; w wykończeniach: wiśnia, ciemny orzech antykowany, orzech na bazie szelakowej, ok. 4200 zł, ok. 6600 zł (z lustrem), Selva.

Selva
fot. Selva

WASZE KOMENTARZE (2)

DODAJ KOMENTARZ
  • ada &&, 2010-02-22 21:33:24

    piekna ta biała ; dd widziałam na żywo

    biała ikea hemnes.
  • Betsy, 2009-03-31 09:46:43

    Nie podobają mi się, jakieś takie staromodne, w złym tego słowa znaczeniu

POLECAMY W SERWISACH