• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
14 cze 2009 20:44

ABC ściemniaczy

Ściemniacze to świetna alternatywa dla klasycznych włączników - sprawdzą się zwłaszcza w sypialni!

Nasz ekspert radzi
Mateusz Brózda
Nasz ekspert tym razem doradza na temat ściemniaczy - alternatywy dla klasycznych włączników
Mateusz Brózda

Ściemniacze stanowią alternatywę dla tradycyjnych włączników. Pozwalają regulować natężenie światła w zależności od naszych potrzeb. Dzięki nim jednym ruchem ręki możemy stworzyć sobie warunki do pracy, zbudować nastrój odpowiedni do romantycznej kolacji lub sprawić, że dziecko będzie zasypiało spokojniej.

Rozwiązania typowe...

Najczęściej spotyka się na rynku ściemniacze obrotowe sterowane manualnie za pomocą pokrętła lub przycisku oraz zdalnie przy użyciu pilota (np. do wieży hi-fi lub telewizora). Dostępne są także urządzenia uruchamiane poprzez dotknięcie odpowiedniego pola. Niektóre z nich wyposażone są dodatkowo w świecącą diodę, która ułatwia odnalezienie ich na ścianie w ciemności.

...i bardziej zaawansowane

Niektóre ściemniacze zdalnie sterowane posiadają funkcję przypisywania wybranego klawisza pilota do pojedynczego ściemniacza lub ich grupy. Dzięki programowaniu wyeliminowana zostaje możliwość przypadkowego przesłania sygnału do urządzenia na przykład podczas przełączania kanałów telewizyjnych – mówi Sławomir Szotek, specjalista z firmy Kontakt Simon. Funkcja ta pozwala również na sterowanie jednym konkretnym ściemniaczem wówczas, gdy na ścianie zamontowanych jest ich więcej. W sprzedaży dostępne są także urządzenia z tzw. symulatorem obecności. Idealnie uzupełniają one system alarmowy, a w przypadku mniejszego zagrożenia włamaniem nawet go zastępują. – Po włączeniu odpowiedniego trybu ściemniacz odtwarza zapamiętany cykl włączania i wyłączania światła z ostatnich kilku dni, symulując obecność mieszkańców w mieszkaniu i odstraszając tym samym potencjalnego intruza – mówi Sławomir Szotek.

Do wyboru do koloru

W bogatej ofercie ściemniaczy każdy znajdzie produkt dla siebie. I to nie tylko pod względem funkcjonalności, ale także wyglądu. Większość urządzeń występuje w szerokiej gamie kolorystycznej różnych linii wzorniczych osprzętu elektroinstalacyjnego, co sprawia, że łatwo dopasować je do poszczególnych pomieszczeń. Zwłaszcza, jeśli nie stanowią osobnego wyrobu, lecz tworzą spójną całość z pozostałymi elementami oferowanymi przez producentów w ujednoliconych seriach. Ziarnko do ziarnka... Niewątpliwą zaletą ściemniaczy jest ich energooszczędność, bo zmniejszenie natężenia światła przy ich użyciu redukuje pobór mocy. W dłuższym okresie przekłada się to na niższe rachunki i większe oszczędności, zawsze korzystne dla domowego budżetu.

 

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH