Ręcznie tkany dywan Randlev wykonany z wytrzymałej, odpornej na zabrudzenia wełny. Fot.Ikea.

Zobacz galerię [11 zdjęć]

Ręcznie tkany dywan Randlev wykonany z wytrzymałej, odpornej na zabrudzenia wełny. Fot.Ikea.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Elżbieta Ławreniuk
08 kwi 2014 11:23

Podłoga w sypialni: jaki wybrać dywan?

Wiele kolorów, faktur, rozmiarów –wybór dywanów jest ogromny. Który wybrać do sypialni? Przedstawiamy kilka ciekawych propozycji.

Przy wyborze dywanu na pierwszym miejscu powinniśmy postawić na jego funkcjonalność, ponieważ decydując się na takie rozwiązanie zależy nam, aby wstając z łóżka powierzchnia której dotykamy była miła w dotyku. W sypialni dobrze sprawdzą się miękkie dywany o  długim, miękkim włosiu. Poza przyjemnym dotykiem dodadzą sypialni  przytulności i ocieplą wnętrze.

Pamiętajmy, że dywan powinien współgrać z ogólną aranżacją sypialni. Dobrze komponują się jednolite dywany, lub takie o prostych, geometrycznych wzorach. Jeśli całą sypialnię mamy utrzymaną w stonowanych barwach, możemy pozwolić sobie, aby dywan stał się mocniejszym akcentem kolorystycznym. W sypialni dywan zazwyczaj nie jest najważniejszym elementem wystroju, dlatego polecamy odejście od mocno dekoracyjnych wzorów, zwłaszcza jeśli pomieszczenie jest niewielkie. 

Pamiętajmy, że jeśli zdecydujemy się na jeden duży dywan na którym postawimy łóżko, sporą część dywanu będzie trudno odkurzyć, wyczyścić. Warto zastanowić się np. nad umieszczeniem dwóch mniejszych dywaników po obu stronach łóżka.

Dywany skutecznie wyciszają sypialnię, stanowią dobrą izolację akustyczną. Dobrze tłumią odgłos kroków, wyciszają hałas. Przed położeniem dywanu warto zainwestować w matę antypoślizgową, dzięki czemu dywan nie będzie się zawijać i przesuwać.

Rodzaje dywanów

Dywany wykonywane są z różnych surowców. Najprostszy podział ze względu na zastosowane włókno to: włókna naturalne (np. wełna, jedwab) , włókna syntetyczne ( np. akryl, poliester, wiskoza) oraz włókna mieszane (np. wiskoza i wełna) . Każdy materiał ma swoje mocne i słabe strony. Przykładowo wełna owcza jest miękka i miła w dotyku, nie odkształca się, jest odporna za zabrudzenia, ale  minusem jest to, że może powodować alergię.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH