Połączenie neutralnych barw mebli, ścian i podłogi tworzy przytulne wnętrze.  Fot. Bartosz Jarosz.
Połączenie neutralnych barw mebli, ścian i podłogi tworzy przytulne wnętrze. Fot. Bartosz Jarosz.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Elżbieta Ławreniuk
25 lut 2014 05:55

Podłoga w sypialni - wykładzina dywanowa

Przy aranżacji sypialni często zastanawiamy się jaką podłogę wybrać. Wybór jest ogromny - dziś przyjrzymy się bliżej wykładzinom.

Sypialnia jest szczególnym pomieszczeniem w którym zależy nam, aby wstając z łóżka powierzchnia której dotykamy była ciepła i miła w dotyku. Taki efekt uzyskamy decydując się na wykładziną dywanową. Wykładziny dywanowe stanowią dobrą izolację akustyczną, dobrze tłumią odgłos kroków, wyciszają hałas. Zapewniają dobrą izolację termiczną. Wizualnie ocieplają wnętrze sypialni, dodają przytulności. 

Podłogi tekstylne nie są zbyt trwałe w porównaniu np. z podłogami drewnianymi. Są wrażliwe na wilgoć.   Wykładziny z wysokim runem mogą okazać się trudne do utrzymania w czystości. Niektóre mogą wywoływać alergię.  Nie wszystkie wykładziny nadają się do stosowania przy ogrzewaniu podłogowym. Jeśli zdecydujemy się na taki wybór należy wybierać wykładziny ze specjalnym oznaczeniem zawartym na karcie technicznej lub etykiecie. Wybierając wykładzinę dywanową warto spojrzeć nie tylko na kolor, ale również na materiał z jakiego została wykonana, fakturę splot, grubość włókna, odporność na ścieranie.

Rodzaj włókna

Rodzaj przędzy z jakiej została wykonana wykładzina wpływa na jej cenę, jakość i wygląd. Wykładziny dzielimy na wykonane z włókna naturalnego oraz syntetycznego. Włókna naturalne to między innymi : wełna, sizal, trawa morska, włókno kokosowe. Wykładziny syntetyczne wykonuje się między innymi z polamidu, poliestru, akrylu, nylonu czy polipropylenu. Wykładzin syntetyczne mają sprężyste włókna, są łatwe w pielęgnacji. Istnieją również wykładziny mieszane, łączące włókna sztuczne i naturalne.

Rodzaje splotów

Przy wyborze wykładziny warto zwrócić uwagę na splot. To on w dużej mierze decyduje o właściwościach wykładziny.

- Boucle – jedna z najbardziej popularnych wykładzin, pasma włókien o gęstym runie, wszyte pętelkowo

- Scroll  – pętle różnej wysokości, delikatnie pochylone tworzą przestrzenny wygląd runa

- Welur – gęsto tkana, zbita wykładzina o ciętym włosiu

- Saxone – włos wykładziny z rozciętym, spiralnie skręconym włosem, dzięki czemu wykładzina jest bardzo sprężysta

- Shaggy – wykładziny cięte z luźnym, gęstym, długim włosem

- Berber- grube, rzadkie pętle

- Druk (print) – wykładzina o gęstym splocie pętelkowym boucle, tworzy płaskie runo na którym jest nadrukowany wzór  

- Igłowana – cienkie, bardzo gęsto splecione włókna

- Cut-loop – wykładzina z grubym włosem, cięto – pętelkowa, tworzy grube, wytrzymałe wykładziny

Płytki wykładzinowe  

Alternatywną dla wykładziny z rolki są płytki wykładzinowe, znacznie wygodniejsze w montażu. Płytki zazwyczaj mają geometryczne kształty, występują w wielu kolorach. Zaletą takiego rozwiązania jest szybka wymiana pojedynczej płytki. Dzięki temu możemy łatwo i szybko zmienić aranżację i wzór na wykładzinę – wymieniając np. jeden, dwa elementy na inny. Również w chwili, gdy trwale zabrudzimy, zniszczymy włókno, łatwo możemy wymienić jedną płytkę zastępując ją inną. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest to, że płytki wykładzinowe możemy ułożyć tylko na fragmencie powierzchni.

 

Fot.Interviol.pl.
Fot.Interviol.pl.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH