Fox

  • Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
  • 10 sty 2009 20:12 (aktualizacja: 15 sty 2014 13:42)

Pomysły na małą przestrzeń

Małe pomieszczenia wymagają indywidualnego podejścia, ale okazuje się że po pokonaniu wstępnych trudności można osiągnąć zaskakujący efekt.

Czy warto wydzielać niewielkie przestrzenie? Takie pytanie zadaje sobie inwestor, zastanawiający się nad podziałem funkcjonalnym poddasza lub domu parterowego o niewielkich gabarytach. Na poddaszu dochodzą zwykle ograniczenia związane z obecnością skosów. Jak zagospodarować taką przestrzeń?

Sposób wykończenia przestrzeni o małej kubaturze wymaga indywidualnego podejścia oraz zastosowania rozwiązań, które zadowolą mieszkańców i nie zmniejszą komfortu użytkowania domu. Warto jednak przy aranżacji powierzchni nieprzekraczających 15 m2 przyjrzeć się uważniej kwestii barw zastosowanych we wnętrzach. Nie mniej palącą kwestią jest stworzenie w miarę funkcjonalnej przestrzeni. Niewielkie pomieszczenia mogą pełnić różne funkcje, ale najczęściej adaptowane są na sypialnie.

Jej urządzenie wymaga niewielkiego nakładu pracy, ale decydując się na takie rozwiązanie trzeba wziąć pod uwagę kilka warunków. Dotyczą one zarówno kształtu pomieszczenie, doboru materiału i kolorów.

Kolor
Kolor to jeden z podstawowych elementów nadających wyraz wnętrzu. Odpowiednio dobrany kolor ścian podkreśla stylistykę wnętrza. Wybierając farby warto też pamiętać o psychologicznych, optycznych i zdrowotnych właściwościach farb. Szeroka paleta kolorów farb dostępnych w sprzedaży daje bardzo duże możliwości aranżacyjne. Przy podejmowaniu decyzji warto też wziąć pod uwagę rodzaj i warunki panujące w pomieszczeniu.

Do wnętrz słabo oświetlonych, ciemnych dobre będą żywe kolory, do sypialni powinniśmy wybrać kolor zimny, uspokajający, np. niebieski lub zielony. Użycie natomiast jasnych kolorów w małych pomieszczeniach powoduje ich pozorne powiększenie, natomiast operowanie kontrastami pozwala na zmianę kształtu. By wydłużyć optycznie pomieszczenie ściany na przeciw wejścia należy pomalować jasną farbą, aby je skrócić tą samą ścianę należy przyciemnić. Projektując kolorystykę nie należy jednak zapominać o oświetleniu. Światło lamp, kinkietów, żyrandoli zmienia odcienie w zależności od barwy i natężenia. N

ależy jednak pamiętać, że wybrany przez nas kolor na ścianie będzie on wyglądał trochę inaczej. Barwę na niewielkiej próbce oko ludzkie postrzega jako ciemniejszą z tego powodu specjaliści radzą aby wybierać farbę przynajmniej o ton jaśniejszą od koloru wzornika.Można „ pobawić” się z jasnymi odcieniami, ale producenci polecają też szarości, mieszanie kolorów czy nawet stosowanie czerni. Trzeba jednak pamiętać, ze ciemne barwy zmniejszają optycznie przestrzeń i w nadmiernej ilości szybko męczy.

Fox
fot. Fox

Materiał
W przypadku materiału inwestor ma szeroki wachlarz możliwości. W sypialni swoje miejsce znajdzie zarówno drewno, podłogi warstwowe czy wszelkiego rodzaju dekoracje ścienne, np. tynki. Ściany można wykończyć także tapetami czy innymi elementami mniej lub bardziej ozdobnymi (zdjęcia, grafiki sztukaterie), umieszczanymi w ważnych punktach pomieszczenia, np. nad łóżkiem.

Należy zachować tu jednak umiar – wykorzystanie nadmiernej ilości dekoracji wprowadzi chaos i „rozdrganie” przestrzeni. Nie można również przesadzać z wyposażeniem, które w nadmiarze zaburzy funkcjonalność wnętrza. W sypialni wystarczy łóżko z wygodnym materacem i nocną szafką.

 Kronoflooring
fot. Kronoflooring
Projektujemy małą przestrzeń
Jakie zasady obowiązują w doborze kolorów do sypialni o powierzchni nie przekraczającej 15 m2? Arch Iwo Kęsy, pracownia Archet Projekt:
Wykorzystane barwy nie mogą być zbyt ostre i wyraziste, odradzałbym raczej pomarańcze, ostrą czerwień, czy żywą, jasną zieleń. Z drugiej strony wybór odcieni uzależniłbym od gustu mieszkańców jak i też widoku za oknem. 
Jeśli za nim znajduje się zielony krajobraz, szkoda konkurować z widokiem rozpościerającym się na zewnątrz. Polecam kolory stonowane, odcienie kremu, beżu, delikatnej zieleni, ewentualnie trochę mocniejsze bordo. Wyraziste kolory wyglądają ładnie tylko w słoneczny dzień, w jesienne, wczesne wieczory i poranki taka barwa jest nieprzyjemna w odbiorze i może szybko zmęczyć korzystającego z pomieszczenia. Poza tym źle się komponuje z energooszczędnym światłem, które w efekcie daje zimny i nieprzyjemny odblask.
 
Jaki kształt, jaką wielkość powinno mieć pomieszczenie, aby móc je zaaranżować na funkcjonalną sypialnię?
W małym pomieszczeniu trzeba wziąć pod uwagę: kształt, idealne proporcje wynoszą 3,5 x 4,5 m. Bez problemu wówczas zmieści się duże małżeńskie łoże i znajdzie się jeszcze miejsce na szafki nocne dla dwojga i dodatkową komodę. Ściany nie mogą być zbyt błyszczące. Przygotowane na wysoki połysk czy mocno polakierowane rozpraszają uwagę i niepotrzebnie pobudzają, wówczas kiedy powinniśmy odpoczywać. Polecam raczej wykończenia ciepłe i matowe. Na podłodze można ułożyć drewno albo wykładzinę dywanową. Zapewnia ono ciepło stopom i sprawdza się w codziennym użytkowaniu.
 
A co ze światłem? Czy na tak małej przestrzeni wystarczy tradycyjny żyrandol, a może warto zainwestować w dodatkowe doświetlenie?
Wybór sposobu oświetlenia zależy głownie od położenia wybranej przestrzeni. Niewielka sypialnia np. na poddaszu wręcz wymaga jeszcze innego źródła światła. Można je doświetlić za pomocą standardowych okien dachowych. Sposób ich montażu oczywiście zależy od położenia sypialni. Interesującym rozwiązaniem jest instalowanie okien dachowych bezpośrednio nad łóżkiem.
 Ten pomysł spodoba się osobom, które w bezchmurne wieczory, leżąc we własnej sypialni chętnie obejrzą gwiazdy. W sypialni położonej na niższej kondygnacji odradzałbym okna balkonowe, bardziej ze względów praktycznych niż estetycznych. Montowane są zwykle w taki sposób, że zabierają niezwykle cenną przestrzeń i utrudniają późniejsze użytkowanie przestrzeni.

PROJEKTANT

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

NEWSLETTER DOBRZEMIESZKAJ.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Dobrze Mieszkaj codziennie w Twojej skrzynce

GALERIE PROJEKTANTÓW

ARCHITEKT RADZI

W tym tygodniu na pytania czytelników portalu odpowiada:

Studio Aranżacji wnętrz Tryton