Sypialnię w bloku urządzono w czystej bieli. Do niej dobrano szare i turkusowe dodatki, które ożywiają monochromatyczną przestrzeń. Projekt: Anna Maria Sokołowska. Fot. Bartosz Jarosz.

Zobacz galerię [14 zdjęć]

Sypialnię w bloku urządzono w czystej bieli. Do niej dobrano szare i turkusowe dodatki, które ożywiają monochromatyczną przestrzeń. Projekt: Anna Maria Sokołowska. Fot. Bartosz Jarosz.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Urszula Tatur
02 wrz 2015 15:29

Sypialnia w bloku. Tak ją urządzisz z projektantem

Jak urządzić sypialnię w bloku? Zobaczcie propozycje projektantów wnętrz.

Sypialnia w bloku to pomieszczenie trudne do aranżacji. Zazwyczaj bowiem pokój, który na nią przeznaczamy ma od 8 do 12 metrów kwadratowych. Biorąc pod uwagę fakt, że ma się tu znaleźć małżeńskie łoże, pojemna szafa i najlepiej jeszcze elegancka komoda - to przestrzeń naprawdę nieduża. Jak ją urządzić? Najlepiej do współpracy zaprosić projektanta wnętrz, który w zanadrzu będzie miał kilka sprawdzonych trików na małą przestrzeń.

Jednym z nich będzie zabudowa ściany nad wezgłowiem łoża. Zamknięte czy też otwarte (wszystko zależy od tego, co chcemy przechowywać) półki nad łóżkiem zapewnią o wiele więcej miejsca do przechowywania niż tradycyjne komody czy regały, a przy tym nie zabiorą ani centymetra z naszej niewielkiej przestrzeni. Dodatkowo możemy zamontować w nich oświetlenie do czytania, a co za tym idzie całkowicie zrezygnować także z szafek nocnych.

Innym rozwiązaniem pozwalającym optycznie powiększyć niedużą sypialnię będzie urządzenie jej w jasnych kolorach. Biele, beże i szarości nie tylko pozwolą zoptymalizować wizualnie dostępną przestrzeń, ale też są przyjemne dla oka, a przez to sprzyjają relaksacji. Poza tym biele i szarości to obecnie najmodniejsze kolory w aranżacji wnętrz.

Optycznie powiększyć przestrzeń niedużej sypialni w bloku pomogą też lśniące powierzchnie mebli i dekoracyjnych tapet oraz lustra. Odbijają bowiem one światło, dając złudzenie, iż nasze pomieszczenie jest większe niż w rzeczywistości. Te ostatnie sprawdzą się także jako fronty szafek. Staną się nie tylko piękną dekoracją, ale też praktycznym elementem wystroju wnętrza.

W niedużej sypialni ważny jest także sam dobór mebli. Im mniejszy mamy metraż, tym mniej mebli powinniśmy tu ustawiać. Należy też dokładnie przemyśleć wybór szafy i łóżka. W pierwszym przypadku najlepiej zdecydować się na zabudowę na wymiar. Poprowadzona do sufitu pozwoli ona maksymalnie zagospodarować dostępną przestrzeń. Taką zabudowę możemy też dowolnie wyposażyć, ukryć w niej szuflady na bielizną, a nawet niewielkie biurko.

Ważny jest także dobór łóżka. Jego rozmiar należy dokładnie przemyśleć, tak by nie tylko zapewniał nam wygodną przestrzeń do spania, ale też pozwolił na swobodny dostęp z każdej strony. Minimalna odległość łóżka od ściany powinna wynosić tyle co szerokość szafki nocnej. W małych sypialniach warto też zainwestować w pojemnik na łóżko. Zapewni on całkiem sporo dodatkowego miejsca na przechowywanie. Jeżeli zaś nasze łóżko będzie głównym elementem aranżacji sypialni, warto wybrać dekoracyjny zagłówek.

Wybierając szafki czy komódki, dopełniające aranżacji naszej sypialni pamiętajmy, iż modele posiadające zgrabne nóżki, optycznie powiększają też dostępną przestrzeń. Bowiem meble, których bryły nie stoją bezpośrednio na podłodze są o wiele lżejsze w wizualnym odbiorze.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH