Zobacz galerię [4 zdjęć]

Autor: Elżbieta Ławreniuk
16 cze 2014 11:24

Urządzamy sypialnię dla seniora: praktyczne porady, wskazówki

Pomieszczenia przeznaczone dla starszych osób powinny być tak zaprojektowane, aby codzienne czynności nie sprawiały kłopotu, a korzystanie z nich było bezpieczne, łatwe i wygodne. Przedstawiamy kilka rzeczy na które warto zwrócić uwagę urządzając sypialnię seniora.

Urządzając sypialnię dla starszej osoby powinniśmy zadbać o to, aby była urządzona wygodnie i komfortowo, uwzględniając indywidualne potrzeby seniora. Dobierzmy odpowiednie wyposażenie, akcesoria, oświetlenie i kolory ścian, tak żeby stworzyć przyjazne miejsce służące odpoczynkowi.

Materac

W sypialni starszej osoby powinniśmy zadbać przede wszystkim o wygodny materac. Jego dobór jest sprawą indywidualną, zwłaszcza wybór twardości materaca. Warto potraktować ten wybór jako inwestycję, która zaprocentuje lepszym samopoczuciem oraz zdrowym snem. Dobrze, jeśli materac ma zdejmowany pokrowiec, dzięki temu będziemy mogli w łatwy sposób utrzymać go w czystości. Jeśli starsza osobą, np. z powodu choroby sporą część czasu spędza w łóżku należy wybrać materac leczniczy, rehabilitacyjny, tak aby był dopasowany do indywidualnych schorzeń. Przy zakupie specjalistycznych materacy rehabilitacyjnych przysługuje niższa, 8% stawka VAT. 

Stelaż, rama łóżka

W sypialni najważniejszym meblem jest łóżko, które powinno być dostoswane do potrzeb seniora. Należy zadbać o odpowiednią wysokość ramy łóżka, która umożliwi swobodne wstawianie. Łóżko nie powinno być za niskie, ponieważ wstanie z niego wymaga mniejszego wysiłku niż podnoszenie się z niskiego siedziska. Wysokość powinniśmy dobrać do wzrostu seniora. Poza standardowym stelażem, który jest podporą dla materaca istnieje możliwość zastosowania stelaży z możliwością regulacji wysokości oraz oparcia i podnóżka. W takim przypadku stelaż może być podnoszony elektrycznie lub ręcznie. Jeśli zdecydujemy się na regulowany stelaż warto wybrać materac piankowy lub lateksowy, który dostosowuje się kształtem do stelaża. Obok łóżka obowiązkowo powinien znaleźć się stolik lub szafka nocna. Miejsce na książkę, odłożenie okularów. Dobrze jeśli znajdziemy na nim telefon. Łóżka nie powinniśmy ustawiać w rogu wnętrza, ważne jest aby zachować swobodny dostęp do łózka z trzech stron. 

Podpory, drabinki

Obok łóżka powinna znaleźć się podpora, która ułatwi wygodne kładzenie się i wstawanie. W tym przypadku możemy zastosować na przykład drabinkę, która ułatwi wstawanie, Możemy wybrać przymocowaną do łózka lub do samodzielnego montażu. 

Oświetlenie

Kolejną, ważną kwestią jest oświetlenie. Dostęp do włączników i wyłączników powinien być wygodny, jeśli jest taka możliwość zadbajmy o podświetlane włączniki, które ułatwią włączanie w nocy. Najlepiej, jeśli światło ogólne będzie miało możliwość gaszenia obok łóżka. Lampka nocna, często ustawiana na nocnej szafce powinna mieć łatwo dostępny włącznik. Powinniśmy zadbać również o odpowiednie światło do wygodnego czytania w łóżku.

Kolorystka

W sypialni seniora najlepiej sprawdzą się stonowane, łagodne barwy, które działają relaksująco. Unikajmy intensywnych, mocnych kolorów. Zadbajmy o odpowiedni dobór tkanin – poduszek, zasłon oraz stonowane kolory ścian i mebli.

Podłoga

W okolicach łózkach należy unikać dywanów, które nie są przymocowane do podłogi. Najlepszym rozwiązaniem będą panele, lub wykładzina ułożona w całym pomieszczeniu, tak żeby uniknąć nawet niewielkich różnic poziomu. Jeśli zdecydujemy się na wybór wykładziny wybierzmy tą z krótkim włosiem, twardą, tak aby swobodnie można było po niej przeprowadzić wózek lub przejść przy pomocy chodzika.

Usytuowanie

Jeśli jesteśmy dopiero na etapie planowania sypialni dla seniora umieśćmy ten pokój na parterze, najlepiej w sąsiedztwie wygodnej łazienki z prysznicem. Pamiętajmy również o dobrej wentylacji pomieszczenia.

WASZE KOMENTARZE (3)

DODAJ KOMENTARZ
  • ania, 2016-10-17 14:04:04

    Bardzo przydatny przy opiece nad starszymi osobami jest odpowiedni sprzęt. Pamiętam jak nasz babcia chorowała i nie mogła praktycznie sama wstawać. Wypożyczyliśmy wtedy łóżko z neurona i wózek żeby ją troche wozić.
  • Gość, 2016-02-10 14:37:23

    Szukam dobrego materaca do mojej sypialni, bo całe lata spaliśmy z mężem na wersalce i zaczęłam miewać problemy z kręgosłupem w dużej mierze właśnie przez złe spanie.
  • Hanna, 2016-02-03 20:05:03

    Jeśli chodzi o materace i pomoce w sypialni seniora to polecam odwiedzenie sklepu Perfekton. Przy urządzaniu sypialni dla teścia zakupiliśmy tam sporo fajnych rzeczy, nie tylko tych podstawowych jak materac przeciwodleżynowy, ale i stoliki do łóżka czy uchwyty. Warto sprawdzić co mają w ofercie.

POLECAMY W SERWISACH