Aranżacja sypialni. Projekt: Iwona Kurkowska. Fot. Bartosz Jarosz

Zobacz galerię [34 zdjęć]

Aranżacja sypialni. Projekt: Iwona Kurkowska. Fot. Bartosz Jarosz
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Katarzyna Masłowska
09 lut 2017 14:41

Aranżacja sypialni: 30 rozwiązań z polskich domów

Urządzenie sypialni jest kwestią gustu, ale warto pamiętać o jednej kluczowej zasadzie: od komfortowego wypoczynku zależy jakość naszego samopoczucia przez cały dzień.

Na początku warto rozważyć, jakie mamy możliwości lokalowe i finansowe na urządzenie sypialni i zadać sobie pytanie, jakie funkcje będzie ona pełnić. Zazwyczaj jest to wnętrze, w którym tylko wypoczywamy. Zdarza się również, że jest to jednocześnie pokój niemowlęcy, miejsce pracy czy przechowywania ubrań.

Na parterze czy poddaszu?

Jeśli już określimy, jakie funkcje będzie pełniła nasza sypialnia, zastanówmy się, które z pomieszczeń na nią przeznaczyć. Posiadacze dwupokojowego mieszkania będą rozważać sypialnię wielofunkcyjną. Z kolei właściciele domu z poddaszem lub piętrowego mają większe pole do popisu. W takim domu na ogół na sypialnię przeznacza się jeden z pokoi na poddaszu lub piętrze.

Naturalny rytm dnia i nocy powinien mieć odbicie w usytuowaniu sypialni. Dobrze więc, aby jej okna wychodziły na wschód i budziły nas rano naturalne promienie słońca. Nie będzie to jednak dobrą regułą dla śpiochów. W wypadku sypialni w mieszkaniu zadbajmy, aby jej okna nie wychodziły na ruchliwą ulicę czy gwarne podwórko.

Jeśli posiadamy dom parterowy warto zaprojektować sypialnię jak najdalej od salonu, aby odgłosy rozmów czy dźwięki telewizora i muzyki nie zakłócały naszego wypoczynku.

O ile urządzenie sypialni w domu piętrowym nie sprawi większego kłopotu, to wnętrze na poddaszu będzie już sporym wyzwaniem. Skosy, które utrudniają aranżację pomieszczenia możemy jednak pomysłowo wykorzystać. Warto ustawić łóżko bezpośrednio pod oknem dachowym i cieszyć się widokiem gwiazd. Warto jednak zadbać o odpowiednią izolację termiczną i akustyczną poddasza, aby skwar czy dźwięki padającego deszczu w jak najmniejszym stopniu zakłócały nasz wypoczynek.

Wybierz kolor

Wiele ostatnio mówi się o podświadomym wpływie kolorów na samopoczucie. Jednak kolorystyka to kwestia bardzo indywidualna i warto kierować się własną intuicją. Część z nas komfortowo wypoczywa tylko przy neutralnych bielach i beżach, innych relaksują oranże i czerwienie. Warto jedynie ostrożnie komponować kompozycje złożone z kliku kolorów. Jeśli chcemy zastosować kilka wyrazistych barw to najlepiej dobrać je po konsultacji z architektem wnętrz. Najłatwiej jest jednak zastosować w sypialni barwy neutralne: biel, jasną szarość czy beż.

Wybór stylistyki sypialni również będzie kwestią gustu. Miłośnicy przytulnej, sielskiej atmosfery mogą urządzić sypialnię w stylu rustykalnym, zwolennikom minimalizmu spodoba się styl industrialny czy skandynawski.

Warto poszukać inspiracji oglądając naszą bogatą galerię, w której pokazujemy różne pomysły na aranżację sypialni. 

WASZE KOMENTARZE (1)

DODAJ KOMENTARZ
  • Renata S, 2017-02-18 14:44:07

    Zgadza się, że dobór kolorystyki to indywidualna sprawa. W naszym przypadku to biel, szarości i kontrastujące dodatki. Mamy białą komodę i szafę z dużym lustrem, które dodaje optycznie powierzchni i tapicerowane szaro-siwe łóżko. Do tego kilka bibelotów no i pościel w kolorze czerni i czerwieni i to jet ten jedyny mocny akcent. Nam to sie podoba i dobrze się w niej czujemy.

POLECAMY W SERWISACH